İşçinin özel yaşamına müdahalenin sınırları
Limits of intervention in employee?s privacy
  1. Tez No: 214689
  2. Yazar: KAMİL AHMET SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANKUT CENTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
?İşçinin Özel Yaşamına Müdahalenin Sınırları? başlıklı bu doktora tez çalışması, işçinin özel yaşamına müdahale içeren işveren uygulamalarına odaklanmaktadır. Öncelikle, ?özel yaşam kavramı? ve ?özel yaşam hakkı? incelenmiş ve Türk Hukuku, uluslararası ve ulusalüstü boyutuyla, özel yaşama sağlanan koruma, genel olarak, ortaya konmuştur. Sonrasında, işçi-işveren ilişkisinin kendine özgü karakteri göz önünde bulundurularak, genel hukuka uygunluk nedenlerinin işveren uygulamaları bakımından nasıl yorumlanması gerektiği sorgulanmış ve bu noktada bir hukuki çerçeve oluşturulmaya çalışmıştır. İzleyen bölümde, işçiye ilişkin kişisel verilerin işlenmesi, adaya/işçiye uygulanan testler, işçilerin izlenmesi ve gözetlenmesi, işçinin üstünün ve eşyalarının aranması, işçinin yaşam tarzı ve davranışlarına işveren müdahalesi gibi, çalışma yaşamında rastlanan işveren uygulamaları, ayrı başlıklar altında, sözü edilen hukuki çerçeveden değerlendirilmiştir. Son olarak ise, işçinin özel yaşamına müdahalenin olası hukuki sonuçları, iş sözleşmesinin her iki tarafı bakımından, genel olarak ve İş Hukuku boyutlarıyla ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis, entitled ?Limits of Intervention in Employee?s Privacy?, particularly focuses on the employer practices concerning employee?s privacy. First, the conceptions of ?privacy? and ?right to privacy? are scrutinized and the legal protection afforded for the right is exposed in general with national, inter- and supranational dimensions. Secondly, this general protection?s applicability to the employment relationship is explored and a legal frame appropriate for the relationship is tried to be constructed. In accordance with this effort some specific aspects of employer intrusion including -but not limited to- ?processing of employee?s personal data?, ?alcohol, drug and personality tests?, ?monitoring and surveillance?, ?body and workplace searches?, ?off-duty lifestyle intervention? are considered in some detail from the scope of the frame mentioned. Finally, in the last part of the Thesis probable legal consequences of the intrusion on employee?s privacy by the employer is explored with respect to criminal, civil, and employment law.