Anonim ve limited ortaklıklarda kanuni temsilcilerin vergisel sorumluluğu
The tax liabilities of the legal representatives in joint stock and limited companies
  1. Tez No: 214690
  2. Yazar: TAHİR İRFAN BARLASS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜHEYL DONAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Anonim ve limited ortaklıklarda kanuni temsilcilerin vergisel sorumluluguisimli doktora çalısmamızın içeriginde ele aldıgımız temel konu, vergi idaresinceanonim ve limited ortaklıklardan tamamen veya kısmen tahsil olunamamıs vergiselnitelikteki alacakların, bu ortaklıkların kanuni temsilcilerinden hangi sartların varlıgıhalinde talep edilebilecegidir. Konu ile ilgili olan akademik nitelikteki eserler,meslek dergilerinde yayınlanan çalısmalar ve yargı kararları taranmıs, bunlardanfaydalanılmıstır. Ulasılan sonuç anonim ve limited ortaklıkların kanunitemsilcilerinin, bu ortaklıklardan kısmen ya da tamamen tahsil olunamamıs vergiselborçlar karsısında, ödevlerini kusurlu olarak yerine getirmemeleri sartına baglı olarakVergi Usul Kanununun 10. maddesi hükmünce sorumlu olduklarıdır. Vergi UsulKanununun yanı sıra 6183 Sayılı Kanunun mükerrer 35. maddesi de istisnai hallerdekusurlu kanuni temsilcilere anonim ve limited ortaklıklardan kısmen ya da tamamentahsil olunamamıs vergisel nitelikteki alacaklar için sorumluluk yüklemektedir.
Özet (Çeviri)
The basic theme that we discuss in the content of our doctoral dissertationtitled ?The tax liabilities of the legal represantatives in joint stock and limitedcompanies? is the circumstances under which the tax and tax-related receivableswhich could not be collected in part or in total from joint stock and/or limitedcompanies can be claimed from the legal represantatives of those companies.Academical works, articles published in the professional magazines and juridicalverdicts related with the subject have been scanned and exploited. The conclusiondrawn at the end is that, according to the rule of the tax procedure law, article nr. 10,depending on the condition that they, being at fault, have not fulfilled theirobligations, the legal represantatives of joint stock and limited companies areaccountable for the tax receivables which could not be collected form thosecompanies. In exceptional situations, the reiterated 35th item of the law nr. 6183, too,as well as the tax procedure law, imposes responsibility on the faulty legalrepresantatives for the claims arising from the tax related receivables which couldnot be collected in part or in total from the joint stock and limited companies.