Beşinci genişleme deneyimi ışığında Türkiye-Avrupa Birliği müzakereleri -hukuksal/politik sorun alanları-
Turkey-EU negotations in the light of 5th enlargement process -legal/political obstacles
  1. Tez No: 214700
  2. Yazar: SEZİN İBA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Avrupa Birliği oluşumundan bu yana geçirdiği genişlemelerle, Avrupa bütünleşmesi yolunda başarılı olmuş bir örgütlenmedir. Bu örgütlenme, son on yılda Türkiye gündeminde de en üst sıralarda yer almıştır. Özellikle Aralık 2004 tarihli Brüksel Avrupa Konseyi'nde alınan Türkiye-AB katılım müzakerelerinin başlaması kararı, Avrupa ülkelerini, Avrupa bütünleşmesini tekrardan gözden geçirmeye zorlamıştır. Bu süreç içerisinde Hırvatistan ile Türkiye neredeyse eş müzakere çerçevesine tabi tutulmuştur. Ancak ?eşitlik? yalnızca farklı öznelere aynı biçimde davranmak şeklinde kavranamaz. Türkiye geçmiş genişleme deneyimlerindeki birçok özneden farklıdır ve bu farklılık uygulamada bir takım sorunlar doğurmaktadır. Bu çalışma, Soğuk Savaş sonrası eski Doğu Bloğu ülkelerinin AB ile bütünleşmesini ve Türkiye müzakerelerinin uygulamadaki sorunlarını konu almaktadır. Müzakerelerin başlamasıyla Türkiye-AB ilişkilerini farklı bir çizgiye sürükleyen gelişmeler yaşanmıştır. Bu tez çalışması, Türkiye'nin yalnızca teknik olmayıp aynı zamanda ?politik ve yakından izleyici? bir nitelikte gerçekleşecek olan müzakere sürecinde AB'nin diğer müzakerelerde görülmeyen bir yaklaşım sergileyerek öne sürdüğü bazı talepleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Avrupa'nın genişleme tarihi, son üye olan 10 ülkenin performansları ve Türkiye'nin müzakerelerde karşılaşacağı politik ve hukuksal sorun alanları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
European Union is a successful organization in an integration way with series enlargements since its inception. The organization has been of utmost importance on the agenda of Turkey for the last 10 years. Especially, the decision to open the Turkey-EU accession for negotiation on December 2004 Brussels European Council, European Countries have been forced to re-examine the Europe integration. Croatia and Turkey have nearly equal negotiation framework in this process. But ?equivalence? is not understood only to deal different subjects like the others. Turkey is different from the subjects of the past enlargement experiences, and this dissimilarity cause some issues in practice. The subject matter of this study is the integration of Eastern Block countries to the EU after the cold war and the issues in practice of Turkey?s negotiation. With the opening of negotiations, there have been improvements that have carried the relations of Turkey-EU to the different level. This thesis study aims to highlight the demands of EU from Turkey which show differences from the ones with other new members during the process of negotiations that is not only technical, but also `political and under close observation (scrutiny)?. For this purpose, the history of Europe?s enlargements, the performance of the last 10 members and the political and legal obstacles Turkey will encounter during negotiations have been considered.