The attitudes of purchasing managers working at the leading manufacturing enterprises in Turkey towards supply chain collaboration: A proposed model based on inter-organizational trust, information sharing and commitment
Türkiye?nin önde gelen sanayi kuruluşlarında çalışan satınalma yöneticilerinin tedarik zincirinde işbirliğine yönelik tutumları: Örgütler arası güven, bilgi paylaşımı ve ilişkiye bağlılık tabanlı ilişkiler üzerine bir model önerisi
  1. Tez No: 214720
  2. Yazar: AHMET HAKAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT FERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türkiye'nin Önde Gelen Sanayi Kuruluslarında Çalısan Satınalma Yönetcilerinin Tedarik Zincirinde sbirligine Yönelik Tutumları : Örgütler Arası Güven, Bilgi Paylasımı ve liskiye Baglılık Tabanlı liskiler Üzerine Bir Model Önerisi Tedarik zincirinde isbirligi kavramının irdelenmesine yönelik olarak özellikle son on yılda birçok akademik arastırma yürütüldü. Yürütülen çalısmalar küresel rekabetin baskıları altında içinde bulundugu çevredeki degisimleri önceden tahmin ve tespit edebilen yenilikçi bir tedarik anlayısının gelistirilmesinin gerekliligini ortaya koymaktadır. Bu doktora tezi, güven, bilgi paylasımı ve iliskiye baglılık gibi kavramları kullanarak tedarik zincirinde isbirligine giden süreçte örgütler arası iliskilerin rolünü, Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluslarında çalısan satınalma yöneticilerinin konuya yönelik tutumlarını bir model çerçevesinde irdelemek yoluyla ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak geçerli akademik literatürden hareketle tasarlanan model, stanbul Sanayi Odası tarafından her yıl açıklanan Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluslarında çalısan satınalma yöneticileri üzerine uygulandı. Besli aralıga sahip Likert ölçegi uygulanarak yürütülen arastırmanın sonunda elde edilen verilerin faktör analizi ile regresyon yöntemleri kullanılarak çözümlenmesi sonucunda, tedarik zincirinde isbirligine giden süreçte hakim algıların neler oldugu ve önerilen model kapsamında bunların isbirligi sürecini nasıl etkileyebilecegine dair bilimsel geçerliligi olan faydalı bulgulara ulasıldı. Bu doktora çalısması önerilen model baglamında bu yönde yürütülmüs ilk arastırma olma özelligini tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
Collaborative supply chains have been receiving attention of the academic researchers, especially, for the last decade. The challenging conditions of the prevailing global competition has raised the necessity of designing collaborative supply chains in order to be able to sense and respond to the changes in the task and general environment. This dissertation focuses on the relationships among the members of supply chains, with special emphasis on the role of inter-organizational concepts, such as trust, information sharing and commitment. This study is an attempt to depict a path towards the creation of collaborative supply chains through explaining the proposed causal relationships between these variables based on the attitudes of the managers working at the leading industrial enterprises of Turkey. A model is developed and related hypotheses are constructed based on the relevant academic literature and then tested through measuring attitudes of purchasing and supply chain executives of the leading manufacturing enterprises in Turkey announced annually by Istanbul Chamber of Industry. The survey that has been run within this study employs an interval scale questionnaire applied, both, on-line and face-to-face on the respondents. The research findings provide useful implications to be considered on the way to establish a collaborative supply chain. The study is a first attempt to reveal the attitudes of business professional towards the nature interorganizational in the context of the proposed model in the dissertation.