Otel işletmelerinde rekreasyonel liderliğin iş etiğine etkisi: Animasyon personeli üzerine bir uygulama
The effects of recreational leadership on business ethics in hotels: A study on animation staff
  1. Tez No: 536995
  2. Yazar: ŞERİF AHMET DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Turizm, İşletme, Sports, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
İnsan gücünün oldukça önemli bir rol oynadığı ve dinamik bir yapıda olan turizm sektöründe, faaliyetlerin büyük bir çoğunluğu tüketiciler ve hizmeti sunanlar arasında geçmektedir. Tüketicilerin satın alma karar sürecini olumlu yönde etkileyen ve onların hoşça vakit geçirmesini amaçlayan animasyon çalışanları da günün büyük bir bölümünü tüketicilerle geçirmektedir. Otel işletmelerinde gerçekleştirilen rekreasyonel faaliyetlere önderlik etmelerinden dolayı“rekreasyonel lider”olarak da nitelendirilen animasyon çalışanlarından, yönetsel becerilerle birlikte özellikle durumsal açıdan farklı liderlik tutumları sergilemeleri beklenmektedir. Günün büyük bir bölümünü otel işletmelerinde ve tüketicilerle yüz yüze geçiren animasyon çalışanlarının, işletmeye, yöneticilerine, çalışma arkadaşlarına ve en önemlisi de tüketicilere karşı iş etiği kapsamında davranışlar sergilemesi de oldukça önemli bir konudur. Buradan hareketle, bu araştırmanın amacı animasyon çalışanlarının rekreasyonel liderlik tutumları ile iş etiğine yönelik görüşleri arasındaki ilişki/etkiyi belirlemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda kullanılan araştırma verileri, Antalya, Muğla ve Aydın illerinde faaliyet gösteren 65 sayfiye otel işletmesinde çalışan 891 animasyon çalışanından anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, animasyon çalışanlarının rekreasyonel liderlik tutumları ile iş etiği görüşleri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, animasyon çalışanlarının sahip olduğu rekreasyonel liderlik tutumlarının iş etiğine yönelik görüşleri üzerindeki etkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiş olan basit doğrusal regresyon modelinin anlamlı olduğu ve katılımcıların iş etiğine yönelik görüşlerindeki değişimlerin %31,6'sının rekreasyonel liderlik tutumlarından kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the tourism sector, where human power plays a very important role and is in a dynamic structure, the majority of activities are carried out among consumers and service providers. The animation staff who have a positive impact on the purchasing decision process of consumers and aiming at consumers to have a good time, spend most of the day with consumers. Animation staff, who are also called as“recreational leaders”because of leading the recreational activities carried out in hotels, are expected to exhibit different leadership attitudes, especially in situational as well as managerial skills. It is also very important issue for the animation staff who spend most of the day with consumers face to face to act in context of business ethics with his company, managers, colleagues and most importantly consumers. From this point of view, the aim of this research is to determine the relationship/impact between recreational leadership attitudes and views on business ethics of animation staff. The data used for the purpose of the study were collected from 891 animation staff working in 65 resort hotels operating in Antalya, Muğla and Aydın by using survey technique. As a result of the analysis, it was found that there was a positive and moderate significant relationship between the recreational leadership attitudes and views on business ethics of animation staff. In addition, it was concluded that the simple linear regression model was significant which was carried out to determine the effect of the recreational leadership attitudes on the views on business ethics of the animation staff, and 31.6% of the participants' views on business ethics were derived from the recreational leadership attitudes.