Marshall yardımı ve Türkiye
Marshall aim and Turkey
- Tez No: 214727
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
II. Dünya Savaşı sonrasında oluşan çift kutuplu dünya sistemi Soğuk Savaş'ı hazırlamıştır. Bu yeni sistemde Sovyetler'in iticiliği ve Amerika'nın çekiciliği Türkiye'nin yer alacağı kutbu belirlemiştir. Türkiye bu savaşın doktrin, plan ve ideolojik örgütlenmelerinin bir üyesi olmuştur.Sovyetler'in yayılmacı bir tutum izlemesinden rahatsız olan Amerika, Sovyetler'i çevreleme amacıyla Türkiye ve Yunanistan'a askeri yardım içeren Askeri Yardım Antlaşması'nı (Truman Doktrini) uygulamaya koymuştur. Truman Doktrini ile birlikte Türkiye, kuruluşundan itibaren izlediği tarafsızlık politikasını terk etmiştir.Amerika, Truman Doktrini'nin ardından daha kapsamlı amaçlar taşıyan, savaş sonrası yıkıma uğramış Avrupa'nın kalkınmasını hedefleyen askeri, siyasi, ekonomik, kültürel v.b. özellikler içeren Avrupa Ekonomik İşbirliği Antlaşması'nı (Marshall Planı) yürürlüğe koymuştur.Truman Doktrini ve Marshall Planı'na dahil olan Türkiye, sonuçları günümüze kadar uzanan ekonomik, siyasal, askeri, kültürel değişimlere uğramıştır.Marshall Yardımları Türkiye için bir süreci başlatmıştır. Bugünün, geçmişte girilen bu ilişkilerle şekillendiği göz önüne alınırsa Marshall Yardımları'nın önemi daha fazla anlaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
After the World War II., the world system which was became double polarized has prepaired cold war. At this new system propulsiveness of Soviets and attractiviness of America have determined the pole which Turkey would be situated in. Turkey became a member of doctrine, plan and ideoligical organizations of this war.America, who was disturbed because Soviets were following an antropology diffusionist attitude, with the aim of encircling Soviets firstly performed The Military Aid Agreement (Truman Doctrin) which included military aid to The Turkey and Greece. With the help of Truman Doctrin, Turkey abondoned the importiolity politics which carried out from the times being a republic.After Truman Doctrin, America put into force the Europe Economic Cooperation Agreement military, political, economic and culturel characteristics had more extensive aims and aimed developing the ruined Europe.As a member of Truman Doctrin and Marshall Plan, Turkey experienced economically, politically, militarily and culturally changes whose results are reached nowadays.Marshall Aids started a process for Turkey. İf we consider that today is shaped with these past relations we can understand the importance of Marshall Aids very much.