A cost-benefit analysis: bolu mountain tunnel project example
Fayda-maliyet analizi: Bolu dağı tüneli projesi örneği
  1. Tez No: 214728
  2. Yazar: GAYE KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
This thesis analyzes the concepts and theories related to the cost ? benefit analysis. The definition of cost ? benefit analysis, its historical perspective and economic concepts of cost ? benefit analysis is introduced. The applications of cost ? benefit analysis to transportation projects and the literature related to this concept is also reviewed. An empirical research to assess the feasibility of Bolu Mountain Tunnel project by using cost ? benefit analysis is also conducted. The costs related with this project (construction costs and maintenance costs) are gathered. The benefits of the project (vehicle operating cost savings, accident cost savings and travel time savings) are estimated. Internal Rate of Return concept is used as a decision rule to asses the net benefits stream of the project. According to the results, Bolu Mountain Tunnel project is economically feasible. Net Present Value of the project is positive at % 12 discount rate level and Internal Rate of Return of the project is found to be % 22.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, fayda ? maliyet analizi kavramını ve teorilerini içermektedir. Çalışmada, fayda ?maliyet analizinin tanımı, tarihsel perspektifi ve fayda ? maliyet analizi ile ilgili iktisadi kavramlar sunulmaktadır. Fayda ? maliyet analizinin ulaştırma projelerine uygulanması ve bununla ilgili literatür taraması çalışmaya eklenmiştir. Ayrıca, Bolu Dağı Tüneli Projesi?nin iktisadi değerlendirmesi, fayda maliyet analizi yöntemi kullanılarak ampirik olarak ölçülmüştür. Projenin maliyetleri (inşaat, bakım)elde edilmiş, projenin beklenen faydaları (taşıt işletme giderlerindeki azalma, kaza maliyetlerindeki azalma, zaman tasarrufları) tahmin edilmiştir. Fayda ? maliyet analizi sonuçlarına göre, Bolu Dağı Tüneli iktisadi olarak yapılabilirdir. Analiz sonuçlarına göre, Bolu Dağı Tüneli Projesi?nin Net Bugünkü değeri, % 12?lik indirgeme oranında positiftir. Ayrıca, projenin İç Verimlilik Oranı % 22 olarak bulunumuştur.