Dünya'da ve Türkiye'de tarımsal finansman:Türkiye için model önerisi
Agricultural finance in the world and in Turkey:A model proposal for Turkey
- Tez No: 214740
- Danışmanlar: DR. BİRGÜL ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Ziraat, Banking, Economics, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tarım, ilk çağlardan bugüne insanların ilgilendikleri sektörlerin başında gelmektedir. Dünya ekonomisi içerisinde, önemli bir yeri olan tarım sektörü, kabul edilmiş genel ekonomik kuramlar içerisinde kendi özgü yapısı ile finansmanına çözüm aranan başlıca sektördür. Gelişmiş ülkeler, sektörün finansmanı konusunda önemli adımlar atmış, uluslal ekonomi döneminin kapanmasıve global piyasaların kurulması sonrası tarım finansmanı Dünya genelinde incelenmesi gereken bir konu olmuştur. Geleneksel finans yöntemlerinin dışına çıkılması ve tarımsal finansmanın çoklu, sistemli bir yapı içerisinde ele alınması gelişmiş ülklelerin tarımda kullandıkları finansman yöntemleri ile genel ekonomik yapılanmaları içerisinde önemli bir rahatlama ve düzenleme sağlayarak Dünya genelinde önder ülkeler olamalarına yardımcı olmuştur. Küreselleşme, gelişmiş ülkelerde, tarım finansmanı konusunda ortaya çıkan büyük finansal kuruluşların, gelişmekte olan ülkeler ve az gelişmiş ülkelerde de rahatlıkla faaliyetlerini sürdürmelerini sağlamaktadır. Diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, Türkiye'de de tarım finansmanı konusunda çözümü bulunmamış birçok sorun bulunmaktadır. Tarım sektörü ülkemiz için halen önemini koruyan, genel ekonomik sorunların çıkmasında aktif rol oynayan, ekonomik gelişmede diğer sektörlere tam anlamıyla destek olan bir yapıya sahiptir. Ülkemizde, tarım sektörünün üretimden kaynaklanan sorunları, sektörün finansal piyasalardan daha az pay almasında büyük rol oynamaktadır. Türkiye'de tarım sektörünün finansman sorunlarını çözmek amacıyla, gelişmiş ülkelerdeki gibi bir finansman sistemine ihtiyaç bulunup bulunmadığı araştırılması ve sonuçlandırılması gereken bir konudur. Çalışmamızda, tarım finansmanında, Ticari Bankalar, Kooperatifler, Leasing ve Faktoring kuruluşları ile Sigorta şirketleri gibi geniş katılımlı bir finansal yapı kurulması konusu araştırılmış, uygun bir model önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Agriculture has been in the most important place of the sectors people has dealed with since the primary age. Agricultural sector, which has an important place in the world economy, is the main sector that solutions for its finance are searched from its own dynamics. Outstanding developments have been seen by the developed countries about the finance of the sector. By the end of the national economy term and with the development of globalized economies the agricultural finance has become a subject that has to be analysed within the world. Going out of the traditional financing methods and dealing with agricultural finance in a systematic composition has helped developed countries to become leading countries in the world. With the help of globalization, the major financial institutions in the developed countries dealing with agricultural finance have the chance to maintain their services in developing and underdeveloped countries. As in other developing countries, there are several problems that are not solved about agricultural finance in Turkey. Agricultural sector has a structure that is still important for our economy, that helps other sectors in economic development and that plays an active role in economic problems. In our country, the problems of the agricultural sector originated from production cause the sector to participate less in financial markets.It is necessary to investigate whether Turkey needs an agricultural finance system same as the ones in developed countries in order to solve the problems of the agricultural finance or not.In this study, it is investigated to form a financial structure in which commercial banks, cooperatives, leasing and factoring institutions together with insurance companies take place and an appropriate model is suggested.