Elektronik tticaret
Electronic commerce
- Tez No: 214741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
İçerisinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, baş döndürücü bir hızda olup bir çok konuda devrim denilebilecek yenilikler ortaya koymaktadır. Bu çalışmaya konu olan ana başlık ise; ticaret ve teknolojinin biraraya geldiği elektronik ticaret'tir.Teknoloji ve internet alanındaki gelişmeler, yenilikler bir çok konuda olduğu gibi ticaret konusunda da farklılıklar yaratmış, değişikliklere yol açmıştır. Çünkü bugün internet demek birçok açıdan; hız demek, kolaylık demektir.Bu tezde; teknolojik gelişmeler paralelinde, elektronik ticaretin de çok hızlı bir şekilde gelişim ve hacimsel bir artış gösterdiği, yapılmış ve yapılmakta olan çalışmalardan yola çıkılarak bu gelişimin ülke ekonomilerine ve büyümelerine olan etkileri vurgulanmıştır.Uluslararası organizasyonlar ve devletlerin ilgili kurum ve yöneticileri elektronik ticaretin daha hızlı yayılması, hacminin artması ve faydalarının daha üst seviyelere taşınabilmesi için bu konuda yol gösterici, yön belirleyici olmalı, konu için gerekli çerçeveyi çizmelidirler. Yapısal gereklilikler, güvenlik sorunları ve hukuki konular ile ilgili olarak yapılacak her türlü düzenleme, elektronik ticaretin gelişerek büyümesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
During the 21st century, the developments over technology is at a rattling rate and brings up innovations which can be called as revolution. Main heading of this study is, E-Commerce which is composed of commerce and technology.The improvements about technology & internet has global effect on many parts in life as it has in trade, created many inovations and caused changes. In today's world internet means in so many ways , speed and accomodation.In this study, the rapid development and volume decrease at e-commerce, the effects of this development to country economies & economic growth and the regulatory actions had performed and already being planned are designated in accordance with technological developments.Administrators of international and government organizations must lead e-commerce to evolve, to increase the volume, to maximise the benefits and to form the outline. All arrangements about legal issues, security problems and structual problems will provide e-commerce develop.