Büyük ortadoğu projesi ve Türkiye'nin projedeki rolü
Greater middle east initiative and the role of Turkey in this initiative
- Tez No: 214739
- Danışmanlar: DOÇ. YAKUP BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Birinci Dünya Savası sonunda Osmanlı Devleti topraklarını kendi aralarında paylasan ngiltere ve Fransa'ya, kinci Dünya Savası'yla birlikte Amerika Birlesik Devletleri'nin Ortadogu'daki çıkarları da eklenince bölgenin cografi yapısı bu dogrultuda sekillenmistir. Ortadogu bölgesinin zengin yeraltı kaynaklarına sahip olmak ve bölgenin içinden çıkabilecek güçlü bir devletin olusmasını önleyebilmek küresel güç mücadelesinde en önemli hedeftir. 1940'lardan itibaren, süper güç olmaya soyunan ABD Ortadogu bölgesinde kontrolünü arttırabilmek amacıyla farklı dönemlerde farklı metotlar gelistirmis ve düsmanını da politik konjonktüre göre belirlemistir. Soguk Savas döneminde, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birligi ve komünist ideolojiye karsı savasırken, Soguk Savas'ın ardından siyasal bir anlam yükledigi slam dinine ve onunla özdeslestirdigi terörizme karsı savas açmıstır. Temeli Ortadogu haritasını ABD'nin istekleri dogrultusunda yeniden sekillendirmeye dayanan ancak resmen açıklanmayan Büyük Ortadogu Projesi'nin, bölgede gerek kültürel gerekse de cografi anlamda dogu ve batı devletleri arasında köprü konumunda olan Türkiye'yi etkilemesi kaçınılmazdır. Buradan yola çıkarak, Büyük Ortadogu Projesi'nin tarihten bugüne kadar olan süreçte geldigi nokta ve bu projenin içinde bir sekilde yer alan Türkiye'nin durumu bu çalısmanın özetini olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Geographical structure of the Middle-East, which was under the sovereignty of Ottoman Empire at the end of World War I , has been first shaped complying with the interests of the British Empire and France and then with the United States at the end of World War II. Possesing rich natural resources of Middle-East region and preventing any state to emerge as a powerful country has been the key guideline to keep power at the global scale. Since 1940s, in order to become a super-power and to spread its control over the Middle-East, the United States of America has developed different methods in different periods and has determined its opponent based upon political conjuncture. During the Cold War era, while combatting against Russia and its communist ideology was the top priority; after the collapse of communism the United States of America opened a new battle trench against Islam to which it has ascribed a political meaning and to terrorism with which it identified Islam. It is inevitable for Turkey, which has been acting as a geographical and cultural bridge between east and west countries, not to be affected by The Greater Middle-East Initiative ( it aims to reshape the Middle-East map based upon the demands of the United States of America and has not been clarified yet). Based upon these facts, Turkey?s position within the Greater Middle East Project and the project?s process up untill now form the main body of this study.