Denizli ilindeki tekstil sektöründe ihracat ve ihracatın sürdürülebilirliği
Export and sustainability of export in textile industry of city of Denizli
- Tez No: 214757
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHTEŞEM KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Batıda Yeni Sanayi Odaklarının olusmasında, Fordist üretim sisteminin krize girisi ve post-fordist üretim sistemine geçis, neo-liberal iktisat politikasının uygulanması ve küresellesme ile elektronik ticaretin gelismesi, önemli faktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu faktörler ülkemizde de Yeni Sanayi Odaklarının canlanmasında önem arz etmektedir. Gelismis bir yöre olan Ege bölgesinde yer alan Denizli, tekstil alanında ihracata yönelen, KOB' lerin yogun olarak bulundugu bir sanayi odagıdır. Denizli' nin gelismesinde itici faktör sadece hammaddeye yakınlık olmayıp, uzmanlasmaya dayalı olarak dıs pazara açılmayı basarabilen dinamik bir ?girisimcilik gücü? olarak kendini göstermektedir. Günümüzde olusan rekabet kosulları geregi bu gücü devam ettirebilmesi için Denizli Tekstil sektörünün markalasma ve ar-ge çalısmalarına agırlık vermesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Crisis in Fordist production system and change over post-fordist production system, application of neo-liberal economical policies and development of globalism and electronic commerce are seen to be major factors in evolution of New Industrial Focuses in West. These factors are also important in growth of New Industrial Focuses in our country. Denizli, which is located in a developed area, Aegen Region, is an industrial focal point which tends exportation in textile and is a highly dense SME area. Nearness to raw material should not be the only major factor in development of Denizli, but also must show itself as a dynamic power of enterprising, which is able to export relying on specialization. To be able to continue this power of enterprising against developing competitive conditions in today?s world, textile industry in Denizli should consider creation of brand and R&D issues more important