Töre cinayetleri:Diyarbakır'da göç sonrası töre
Honour killings: Diyarbakir's customs after migration
  1. Tez No: 214816
  2. Yazar: ESRA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EJDER OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Toplumsal yapıyı düzene koyan ve birçok olumlu işleve sahip gelenekler, dünyanın birçok yerinde uzun bir tarihsel geçmişi olan namus temelli ölüm cezalarının da kaynağı olmuştur. Özellikle toplumsal değerlerden sapmalara karşı çok katı ve kesin cezalar içeren bu gelenekleri ifade eden töreler, akrabalık dayanışmasının yüksek, eğitim oranının düşük düzeyde olduğu, dışa kapalı toplumlarda kendiliğinden oluşan yasalardır. Aile dayanışmasının erkek otoritesini mutlak hale getirdiği bu tip ortamlarda kadın da otorite altında olan ve erkeğin gücünü namus koduyla taşıyan bir varlık konumunda olmuştur. Cinsel saflığı simgeleyen namus olgusu, toplumda aksi yönde bir kanı uyandıracak her durumu, kadını ortadan kaldırmak için meşru bir gerekçe saymıştır. Bir yöntem olarak şiddetin bütün türleriyle ortak bir paydada buluşan namus cinayetleri kadın-erkek eşitsizliğini çok daha acımasız bir halde ortaya koyduğu için ayrı bir anlama sahiptir. Eğitim imkânlarının yaygınlaşması ve artan şehirleşme oranlarıyla bir düşüş eğilimine girse de namus cinayetleri ataerkil kültürün köklü tarihi üzerinde varlığını hala korumaktadır. Bununla beraber gelişen iletişim teknolojileri, yükselen insan hakları ve kadın özgürlüğü bilinci cinayetlerin eskiye oranla daha çok görünür olmasını ve üzerinde daha çok konuşulmasını sağladı. Namus cinayetleri, geleneksel yaşam tarzının sürdüğü dünyanın bazı bölgelerinde olduğu gibi araştırma alanımız olan Diyarbakır'ın da içinde olduğu ülkemizin doğu bölgelerinde bir gelenek olarak varlığını hala korumaktadır. 90'larda başlayan göç sürecinin yaşattıkları ise bir anda şehre dolan insanların geleneksel değerlerinde bir değişimin başlatıcısı olmuştur. Değişimi yetişkinlere göre daha erken yaşamaya başlayan genç kuşağın isteklerinin ortaya çıkardığı birçok durum ilk zamanlar töre cinayetlerini arttırmış; fakat ekonomik ve sosyal destek ortamlarından olmakla birçok sıkıntı yaşayan göçmenlerin değer yargıları da yavaş yavaş aşınmaya, namus cinayetine gerekçe olabilecek çoğu manzara normal hale gelmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Tradition, which organizes social structure and has many positive functions, has been the source of death penalties which derive from honour having a long history in many places of the world. Customs, which refer to traditions especially including strict and definite punishments to deviations from social virtues, are laws formed by themselves in societies which have high degrees of kinship solidarity, low levels of education and are secluded. In such societies, men have been absolute authoritarians because of family solidarity; whereas women have been exposed to authority and beings that carry the power of the men with the code of honour. The phenomenon of honour, symbolizing the sexual purity, has considered each situation leading to a contrary idea in the society as a legal reason to eliminate a woman. Honour killing, sharing many features with all kinds of violence, has a distinct meaning because of displaying the inequality between man and woman more severely. Even if honour killing rates are in decreasing tendency thanks to more educational opportunities and rising urbanization, it still exists due to the long standing of patriarchal culture. However, developing communication technologies, increasing human rights and the consciousness of women independence, has made killing more apparent and a subject of discussion. Honour killings, like some places in the world where the traditional lifestyle persists, still exist as a tradition in east part of our country which includes our research field including Diyarbakır. On the other hand, effects of migration process which began in 90s led to initiatory changes in the lifestyles of people who massed in city centres. Many situations created by the desires of the youth, beginning to live the changes earlier than adults, increased the honour killings at first; but then immigrants, who were away from their economic and social supporting environment, had many problems and their value judgment began to corrode that result in many circumstances considered to be normal that may have been a reason for honour killings.