İbn Rüşd'de din-felsefe ilişkisi
The relationship between religion and philosophy by İbn Rüşd
  1. Tez No: 214815
  2. Yazar: MAHİR GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Üç bölümden olusan tezin ilk bölümü, din ve felsefenin etimolojik ve semantikaçıdan tanımlarını ele alırken Batı ve slam felsefesinin önemli filozoflarının felsefe ilevahyin konusunun ve amaçlarının birbirlerine paralelligi hususunda din felsefe iliskisineyönelik görüslerini ele alıyor.kinci bölüm, bn Rüsd'ün, herhangi bir alanda inceleme yapan ilim adamının,ilimlerin konu ve sınırlarını belirleme hususunda göz önünde bulundurması gerekennoktalar ile felsefenin din açısından durumu ve din ile felsefenin uzlastırılmasındaönemli bir yöntem olduguna inandıgı te'vil yöntemi hakkında öne sürmüs oldugugörüslerini içeriyor.bn Rüsd'de Din-Felsefe liskisi adlı son bölümümüz ise görüslerini mantıksalbir temele dayandırmaya çalısan bn Rüsd'ün, her ikisi arasında herhangi biruzlasmazlık veya çeliskinin olmadıgına inandıgı felsefi düsünme biçimi ile vahyiuzlastırmaya yönelik yaklasımlarını içeriyor.
Özet (Çeviri)
The first stage of the thesis consisting of three parts studies the definitions ofreligion and philosophy in the term of etymology and semantics.It also studies the pointof views of the western and islamic philosophers who claims that the themes and aimsof philosophy and religious reverses are parallel.The second stage includes Ibn Rüsd?s opinions for the scolars who are going toresearch in any scientifical area.On the other hand,it contains the position of philosophyin the religion and his thoughts about `tevil method? which he sees the method ofagreement for the relationship between religion and philosophy.The last part of our thesis called the Relationship between Religion andPhilosophy by Ibn Rüsd studies the opproaches and thoughts of Ibn Rüsd who claimsthat there are not any contradictions and unagreement between religion andphilosophy.In this part,you also see how Ibn Rüsd builds up his opinions reasonably.