Portföy analizinde bulanık mantık yaklaşımı ve uygulama örneği
Fuzzy logic approach in portfolio analysis and application sample
  1. Tez No: 214824
  2. Yazar: DİLEK PELİTLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Sermaye piyasaları, fon fazlası olanlarla yatırım projelerini gerçekletirmek isteyen ve fon açıı bulunanları bir araya getirir. Ayrıca sermaye piyasaları, sanayiye ucuz maliyetli fon salarken, tasarruf sahiplerine de yüksek kazanç salayabilmektedir. Tasarruf sahiplerinin birikimlerini sermaye piyasalarında deerlemeye balamaları ile birlikte, portföy ve portföy yönetimi ile ilgili konular tartıılmaya balamıtır. Portföy, bir yatırımcının sahip olduu menkul kıymetlerin listesidir. Portföy yönetimi yatırımcının elindeki fonların, mevcut menkul kıymetler arasında minimum risk ve maksimum karlılıı salayacak ekilde daıtılmasıdır. Portföy analizi ise portföy riskinin, beklenen getirisinin ve müterinin tercihlerinin belirlenmesidir. Getiri hesaplamalarında kararlar gelecee ilikin verildiinden belirsizlik öne çıkmaktadır. Bu gibi belirsizliin hakim olduu durumlarda, etkili bir yaklaım olan bulanık mantık yaklaımı ele alınmaktadır. Bu çalımada ilk olarak portföy yönetimi ile ilgili teorik bilgiler verilmi, portföy seçim modelleri üzerinde durulmutur. Daha sonra bulanık teori hakkında temel tanımlar verilmi ve bulanık matematiksel programlama yaklaımları üzerinde durulmutur. Son aamada ise stanbul Menkul Kıymetler Borsası (MKB)'dan alınan verilerle bir Bulanık Dorusal Programlama yöntemi ile portföy seçim modeli üzerinde uygulama yapılmı ve portföy optimizasyonu gerçekletirilmitir.
Özet (Çeviri)
Capital markets congregate people who want to actualize investment projects with the ones who have fund surplus and fund deficit. In addition, while providing low cost products for the industry, the capital markets can provide high profits to owners of savings. Along with the valuation of savings in capital markets by the owners of savings, the matters related to portfolio and portfolio management began to be discussed. Portfolio is the list of securities that an investor owns. On the other hand, portfolio management is the distribution of funds that an investor owns between existing securities in a way to provide minimum risk and maximum profit. Portfolio analysis is the determination of portfolio risk, its expected profit and preferences of the customer. Since the decisions are taken considering future in profit calculations, uncertainty appears. At such situations that bear this kind of uncertainty, fuzzy linear programming, appeals as an effective approach for the concerned analyses. In this study, first, theoretical information on portfolio management is given, and probabilistic portfolio selection models are studied. Then, basic definitions on fuzzy logic are made and Fuzzy Linear Programming Approaches are briefly explained. In final stage, an application is presented on a fuzzy logic portfolio selection model with the data obtained from Istanbul Stock Exchange (IMKB) and portfolio optimization is realized.