Sokak çocuklarının sosyo-kültürel ve ekonomik özellikleri açısından incelenmesi: Ankara Sakarya Caddesi örneği
The examination of socio-cultural and economical characteristics of street children: Ankara Sakarya Street sample
- Tez No: 214825
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET MEDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sanayilesme sürecinde olan ülkelerin metropollerinde ortaya çıkan sokak çocukları tüm boyutlarıyla ele alınması gereken bir konudur. Bu arastırmada sokak çocuklarının sosyo-kültürel ve ekonomik özelliklerine değinilmistir. Ankara Sakarya Caddesinde yasayan sokak çocuklarının aile yapıları, niçin sokakta yasadıkları, sorunları arastırılmıstır. Arastırma yüz yüze görüsme tekniği ile gizlilik ilkesine dayanarak yapılmıstır. Arastırma sonucunda elde edilen verilere göre sokak çocuklarının anne - babalarının büyük bir kısmı kırsal kesimden Ankara'ya göç etmis, eğitim düzeyi düsük, geliri yetersiz kisilerdir. Kent yasamının getirdiği ekonomik sorunları çözmede yetersiz kalan anne-babalar çocuklarını sokaklarda gelir getirici islerde çalıstırmaktadır. Uyusturucu satıcıları, fuhus ve organ mafyası gibi çesitli suç örgütleri tehlikesiyle karsılasan sokak çocukları siddet olaylarına maruz kalmaktadır. Toplum tarafından birer suçlu olarak görülen bu çocukları sokakta çalısmak ve yasamak zorunda bırakan, suça iten etmenler ele alınmalıdır. Sokak çocukları yanlıs ekonomi politikaları, bilinçsiz nüfus artısı, kültürel yozlasma ve ebeveynler arasındaki çatısmanın bir ürünüdür. Yoksulluk, kente göç eden ailenin kentsel yapıya uyum sağlayamaması aile yapısını sarsmaktadır. Çocukların sokakta yasamalarında evde uygulanan siddet, ana-baba tarafından sokağa atılma, asırı yoksulluk ve sokakta tanıstıkları arkadaslar etkili olmaktadır. Bu çocuklar Sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumu ve gönüllü kurulusların çabalarıyla topluma kazandırılmaya çalısılmaktadır. Ancak bu çabalar yeterli değildir. Sistemli koordine olmus bu alanda hizmet veren tüm resmi ve gönüllü kurulusların bir arada bir plan dairesinde çalısması bu sorunun çözümünde etkili olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Street children that appear at the metropolises of the industrializing countries is a subject which should be dealt with all its dimensions. In this study, Socio-Cultural and Economical characteristics of the street children are mentioned.The family constructions of the street children, why they live at the street and their problems are researched. The research has been performed by the interview technique based on the principle of secrecy. According to the results of the research, a big portion of the parents of street children emigrate Ankara from rural life and their income is insufficient and the education level of them is low. The parents, who face difficulties to solve the economic problems resulting from urban life, make their children work in a job. The street children who are under the threats of some crime organizations such as drug sellers, prostitution and organ mafia are exposed to violence in social life..The factors that force those children, who are supposed to be guilty by the society, to commit crime, to live and to work at the street should be dealt with. The street children are a result of faulty economic policies, unconscious population increase, cultural degeneration and the dispute between the parents. Poverty and inadjustment of the families to the urban life damage the family make. The violence at home, being expelled by the parents, poverty and the friends at the street cause children to live at the street. Those children are endeavoured to participate in the society by Society for the Protection of Children and other volenteer institutions. On other hand, these efforts are not enough. Well-organized, both official and volunteer institutions which serve that field by working together can be effective to solve problem.