Çocuk suçluluğunun Ceyhan ilçesindeki bölgesel dağılımı üzerine bir alan araştırması
A field research about regional distribution of juvenile delinquency in Ceyhan county
  1. Tez No: 589034
  2. Yazar: HÜLYA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Suç olgusu günümüzde toplumsal bir sorun olarak, birçok kurum ve kuruluşun ilgisinin arttığı bir konu haline gelmiştir. Suç işleyen veya suça maruz kalan çocuklar ile ilgili yapılan istatistikler ve detaylı olmayan çalışmalar dışında, çocukların sosyo-ekonomik ve kültürel profillerini, yaşadığı çevreyi, yaşam koşullarını, kendisi ve ailesinin özelliklerini, aileleriyle ilişkilerini, okul ve arkadaş çevresini, suç işleme nedenlerini kapsamlı bir şekilde analiz edebilecek sosyolojik araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda Ceyhan ilçesi örneği üzerinden çocuk suçluluğuna sebep olan sosyo-ekonomik ve kültürel etkenleri üzerinden bir okuma yapılmıştır. Çalışmaya konu olan Ceyhan ilçesinin, yoğun göç alan her kentte olduğu gibi sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapısında değişimler meydana gelerek, kozmopolit bir yapı halini aldığını görmekteyiz. Ceyhan ilçesinin özellikle gelir seviyesi düşük bölgelerinde yaşanılan işsizlik, kentsel hizmetlerin yetersizliği, aile içi çatışmalar, parçalanmış aileler, kalabalık-geniş aileler, ekonomik ve siyasi sorunlar, sokak çeteleri, toplumsal uyumsuzluk, kültürel çatışma gibi sorunları suça zemin hazırlamıştır. Bu nedenle suç olgusunun nedenleri incelenirken bireysel nedenlerin yanında mekânsal ve toplumsal faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerektiği düşüncesi tezin ana etkenlerinden biri olmuştur. Bu kapsamda Ceyhan ilçesinde 2018 yılı içerisinde suçlu/suça sürüklenen 12-18 yaş aralığındaki çocukların işledikleri suç ile Ceyhan ilçesinin genel özellikleri göz önünde bulundurularak, bu kişilerin aile ve yaşadıkları sosyal çevre, sosyo-ekonomik ve kültürel özellikleri ile ilişkilendirilerek bir alan araştırması yapılmıştır. Suç oranının artışını ve gençlerde görülme sıklığının azaltılması için bireyi suça iten nedenler yaşanılan sosyal çevre koşulları ile birlikte ele alınarak üzerinde iyileştirmeler yapılması sorunun ortadan kaldırılması bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
As a social problem, nowadays, the phenomenon of crime has become an issue that the interest of many institutions and organizations has increased. Apart from statistics and non-detailed studies on children who have committed crimes or are subject to crime, a sociological research is needed to analyze comprehensively children's socio-economic and cultural profiles, living environment, living conditions, characteristics of their own and their family, relationships with their families, school and friends' environment, and the reasons for the crime. In this context, a reading was made on the socio-economic and cultural factors that cause juvenile delinquency through the Ceyhan district. We see that Ceyhan district, which is the subject of our study, has become a cosmopolitan structure by changing the socio-cultural and socio-economic structure as in every city receiving intensive migration. Unemployment, inadequacy of urban services, domestic conflicts, fragmented families, large families, economic and political problems, street gangs, social mismatches and cultural conflicts, especially in low-income areas of Ceyhan district, paved the way for crime. For this reason, one of the main factors of the thesis is that spatial and social factors should be taken into consideration in addition to individual reasons while examining the causes of crime. In this context, a field study was carried out in relation to the crime committed by children between the ages of 12 and 18 who were dragged into crime in Ceyhan district in 2018 and the socio-economic and cultural characteristics of these people by considering the general characteristics of Ceyhan district and their social environment. In order to reduce the incidence of crime and increase the incidence of youth, the reasons that push the individual to crime should be considered together with the social environment conditions experienced and it is important to make improvements on this issue to eliminate the problem.