Türkiye' deki orta öğretim kurumlarında yürütülen kuyumculuk ve takı tasarımı programlarının incelenmesi
Analysis of goldsmithing and jewellery design programmes of the secondary education schools in Turkey
- Tez No: 214842
- Danışmanlar: PROF. TEVHİDE ÖZBAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmada, meslek liselerinin kuyumculuk ve takı tasarımı programları ele alındı. Bu bölümlere ait ders programları ile okutulan derslerin içerikleri incelendi ve öğrencilerin görüşleri tespit edildi. Beş bölümden oluşan araştırmanın ilk bölümünde problem ortaya kondu, ikinci bölümünde ise kuyumculuk ve takı ile mesleki eğitimle ilgili konularla, ortaöğretim kurumlarında yürütülen kuyumculuk teknolojisi programının derslerine ve içeriklerine yer verildi. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemine ilişkin bilgi verilirken, dördüncü bölümde, anketlerden elde edilen verilerin analizi ve bulgular açıklandı. Son bölümde ise, ulaşılan sonuçlar ile bu sonuçlara dayalı olarak ortaya konulan önerilere yer verildi.Araştırma için öncelikle meslek liselerinin kuyumculuk ve takı tasarımı bölümü öğrencilerinin düşüncelerinin belirlenmesi amacı ile bir anket formu hazırlandı. Anket, Ankara ili ve Beypazarı ilçesindeki meslek liselerinin kuyumculuk teknolojisi bölümünde okuyan 71 öğrenciye uygulandı. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Microsoft Excel programından yararlanıldı. Araştırma sonuçlarını yorumlamak için verilerin analizinde frekans ve yüzde dağılımları kullanıldı. Bulgular tablolar halinde verilerek yorumlandı.Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde, öğrencilerin büyük bir çoğunlukla kuyumculuk meslek programının amaçları ve içeriği ile öğretim süreçleri ve sektörle olan işbirliği hakkında olumlu düşüncelere sahip oldukları tespit edildi. Bununla birlikte öğrencilerin bir kısmının okulların fiziki koşullarının iyileştirilmesi ve kullanılan araç ve gereçlerin yenilenmesi gerektiğini düşündükleri belirlendi. Ayrıca programın içeriğinde bulunan konuların; gerekliliği, birbirleri ile ilişkili ve uyumlu olması ve kolaydan zora sıralanmasında öğrencilerde kısmen de olsa olumsuz düşüncelerin bulunması nedeni ile bu alanların yeniden değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the goldsmithing and jewelry design programmes of the secondary education schools are taken up. The lessons and contents of the programmes are examined and the opinions of the students are determined. The study has five chapters. In the first chapter the problem is exposed. In the second chapter, besides the topics about jewelry and vocational education, also the lessons and the contents of goldsmithing technology are explained in details. In the third chapter information about the research method is given. In the fourth chapter the findings reached by reached after the analysis of the datum which is gained by the public survery and the interpretitions about this findings are given. In the last chapter the results of the analysis and advices of the researcher connected to research results is indicated.First of all, to determine the opinions of the students of the goldsmithing and jewelry design programmes of the secondary education schools in Ankara and Bevpazarı, a survey study was carried out. 71 students were included in the study and the data were evaluated by using Microsoft Excel. To interpret the results of the research for the analysis of the data, frequency and percentage distribution were calculated and findings were given at tables.When the data are analyzed, it is implied that, besides the aim and the contents of the Goldsmithing Technology Education Programme, also the education process and the cooperation with the related business sector is mostly liked by the students. However, it is indicated that, some students want the physical conditions of the school to be improved and the equipments they used to be renewed.Besides, a conclusion is drawn by te researcher that, besides the necessity of the topics and the relationship and harmony between the topics of the programme, also the sequence of the topics from easy to difficult must be reevaluated, because the students although a few, have negative opinions about these topics.