Otel işletmelerinde yıldırma eylemlerinin iş gören verimliliğine etkisi ve insan kaynakları yönetimi açısından değerlendirilmesi
The impact of mobbing activities on the efficiency of personnel working in hotel establishments and some remarks for human resources management
- Tez No: 214843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, yıldırma eylemlerinin verimliliğe etkisinin tespitini ve çıkan sonuçların insan kaynakları yönetimi açısından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Yıldırma, hem aşikâr hem de gizli biçimde olabilen, kişiler arası bir saldırganlık biçimidir ve esasen sürekliliği ile karakterize edilmektedir. Araştırma kapsamında bir anket hazırlanmış ve Antalya ilinin merkez ilçesindeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen turizm işletme belgesine sahip konaklama işletmelerinde çalışan 510 personele araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Anketlerin değerlendirilmesi sonucunda; çalışanların LIPT ölçütlerine göre %39'unun yöneticilerince yapılan, %35'inin iş arkadaşlarınca yapılan yıldırma eylemlerine maruz kaldıkları ve genel bir değerlendirme olarak da personelin %48'inin yıldırma mağduru oldukları anlaşılmıştır. Ayrıca, personelin yöneticilerinin ve iş arkadaşlarının yaptıkları yıldırma eylemlerine maruz kalmaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı da Wilcoxon testi ile incelenmiştir. Bu sonuca göre, çalışanların en çok yöneticilerinin, daha sonra iş arkadaşlarının yaptıkları yıldırma eylemlerine maruz kaldıkları anlaşılmıştır. Ankete katılanların demografik nitelikleri ile yıldırma eylemlerine maruz kalmaları yönünde bir ilişki olup olmadığı da tespite çalışılmış ve bu amaçla Kruskal-Wallis H testi ve Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Ankette belirtilen ve katılımcıların yıldırma eylemlerine maruz kalmaları yönünden incelenen dokuz demografik nitelikten cinsiyet hariç sekizinde istatistiksel olarak anlamlı farklar çıkmıştır. Daha sonra, yıldırma eylemlerinin verimliliğe etkileri incelenmiş ve bu bağlamda, yıldırma eylemlerine maruz kalan katılımcılar ile yıldırma eylemlerine maruz kalmayan katılımcıların verimlilikle ilgili sorulara verdikleri ?evet? ve ?hayır? cevapları Ki-kare testi ile incelenmiştir.Araştırma sonunda, elde edilen bulgulardan yola çıkarak yıldırma eylemlerinin verimliliğe etkisi ve insan kaynakları yönetimi açısından değerlendirilmesine yönelik sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the impact of mobbing activities on the efficiency of tourism workers and evaluate the results found through the study?s research process in view of human resource management. Mobbing is a form of interpersonal aggression that can be both flagrant and subtle, but is mainly characterized by its persistency. A questionnaire was prepared within the research and exercised with 510 people working in accommodation establishments that have ?tourism establishment certificate?, which is issued by the Ministry of Culture and Tourism, in the center district of Antalya by the author. After the evaluation of data, it was found that 39% of the personnel were mobbed by their superiors, 35% of the personnel were mobbed by their colleagues; and, overall 48% of the personnel were mobbed according to LIPT criteria for the last six months. Besides, Wilcoxon test was performed to see whether there was a statistically significant difference between the personnel?s exposure to mobbing by their superiors or colleagues; and, the result shows that the personnel were mostly mobbed by their superiors, and then their colleagues. Kruskal-Wallis H test and Mann Whitney U test were applied in order to see if there was a statistically significant difference between participants? different demographic characteristics and their exposure to mobbing. Except gender, in eight out of nine demographic qualifications, statistically significant differences were observed.In order to see the impact of mobbing activities on the efficiency of the personnel, participants were divided into two different groups: ?being mobbed? and ?not being mobbed?. Thereafter, the ?yes-no? answers of these two groups for the questions about their efficiency were compared by using Pearson?s chi-square test.Finally, there have been some remarks about the impact of mobbing activities on the efficiency of personnel in view of human resources management by using the study?s findings; and also, some suggestions for clearing away mobbing at work or minimizing its destructive effects at least.