Avrupa insan hakları sözleşmesi ve Türk pozitif hukukunda kişinin özgürlük ve güvenlik hakkı
Right to liberty and security in the eurepoan convertion on human rights and Turkish law
  1. Tez No: 214873
  2. Yazar: MUSTAFA ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalısmanın amacı; insanın temel haklarından olan özgürlük ve güvenlik hakkını Avrupa nsan Hakları Sözlesmesi ve yasalarımız çerçevesinde ele alarak incelemek ve karsılastırmaktır. Bu çalısmanın kapsamı; yakalama, gözaltına alma, adli kontrol ve tutuklama tedbirleriyle sınırlı tutulmus; Adli ve önleme araması daha çok kisinin özel hayat hakkına iliskin oldugundan deginilmemistir. Çalısmamda; özgürlük ve güvenlik kavramlarının ne oldugu, özgürlük ve güvenlik hakkının tarihsel gelisimi, Avrupa nsan Hakları Sözlesmesi, Anayasamız ve Ceza Muhakemesi Kanunu basta olmak üzere diger yasalarımızda özgürlük ve güvenlik hakkının nasıl düzenlenmis oldugunu incelemeye çalıstım.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is that the right to liberty and security which is basic right of humanity is investigated and compared in term of convention for human right of Europe and our law. Extension the project; the study is restricted by arresting,detention , apprehension and legal control; it is not being mentioned judicial and protective searching since these are mostly related to special life of human being. I tried to search on this study what freedom and security concept,history of freedom and security, how to be regulated the right of freedom and security in convention for human right of Europe ,our constitution,criminal code of trial and others.