Platon ve Aristoteles'te ruh beden problemi ve karşılaştırılması
Soul body problem and comperation in Plato and Aristotle
  1. Tez No: 214872
  2. Yazar: FAZIL DERBEDER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu arastırmada Platon ile Aristoteles'in ruh beden problemi üzerine düsüncelerini karsılastırılmalı bir biçimde ortaya koymaya çalıstık. Bunun için önce Platon'un ruh beden problemi üzerine olan düsüncelerini, sonra Aristoteles'in ruh beden problemi üzerine olan düsüncelerini açıkladık ve en sonunda da bu problemi filozoflarca karsılastırılmalı bir biçimde ortaya koymaya gayret ettik. Platon'a göre, ruh aslında idealar dünyasında bulunmaktadır ve daha sonra buradan yeryüzüne inmistir. Bundan dolayı da ruhun iyiligi ve kötülügü dısarıda degil de, ruhun kendisinde aranmalıdır. Platon, ruhu akıl, irade ve istek olmak üzere üç kısma bölmüstür. Ruhun idealara yönelmis olan akıllı bir kısmı ile iki tane de isteyen, duyusal yönü bulunmaktadır. Aristoteles'in ruh beden problemi üzerine olan düsüncelerini de özetle su sekilde ortaya koyabiliriz. Aristoteles, ruhu en genel anlamda bedenin canlandırıcı ilkesi olarak görmektedir. Bu ilkeyi de ?entelecheia? kavramıyla ifade etmektedir. Aristoteles'e göre, ruh bedenden önce var olmadıgı gibi, bedenden ayrı bir cevher de degildir. Ruh sadece bedenle birlikte vardır. Aristoteles, ruhu bitkisel, hayvani ve insani olmak üzere üç derecede ele almakta ve sadece insani ruhun akla sahip oldugunu kabul etmektedir
Özet (Çeviri)
We have tried to study on the thinks of Plato and Aristotle?s soul-body problem in a comperatative way. For thus, first we explain Plato?s thinks of soulbody problem then Aristotle?s thinks of soul-body problem. At the end, we have tried to study this problem in a comperatative way, by the philosophs. For Plato, soul is in the ideas world and it cames to earth from there. Because of this, we should look for goodness and badness of soul its-self. Plato divided soul into three part asintelligence, desire and wish. Soul?s intelligence and two wishes have sensitive way. We can say about Aristotle?s soul-body problem shortly; he sees the soul as body?s liven up element in a general meaning. He called this princaple as ?entelecheia?. For him, there was not a soul before body and soul is not an ability apart from body. Soul can be only with body. Aristotle examine soul in three degree; vegetal, animal and human. And he only accept that human soul can have think.