Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk Hukukunda özel hayat ve korunması
  1. Tez No: 144964
  2. Yazar: MİNE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
140 ÖZET Özel hayat, Uluslararası Hukuk ve Anayasa hukukunda bir hak olduğu kadar Özel Hukukta da bir kişilik değeridir.Özel hayata saygı gösterilmesi hakkı ile kişinin özel ve aile hayatı, konutu ve haberleşmesi koruma altına alınmıştır. Özel hayat, kişinin başkalarının denetiminden ve gözetiminden uzakta, kendi kişisel tercihlerini uygulayabilmesidir. AİHM., özel hayat kavramının tanımlanamayacak kadar geniş bir kavram olduğunu kabul ederek her somut olayı kendi şartları içinde değerlendirmiştir. Özel hukukta özel hayat, kişilik hakkının korumasından yararlanır. Kişinin sırları, özel mektuplarının ifşası, telefon konuşmalarının dinlenmesi, rıza dışı resminin yayınlanması hep kişilik hakkının ihlalidir. Özel hukukta kişi başkalarının olduğu kadar kendinden gelecek saldırılara karşı da korunur. AİHS. de özel hayatı organları ve başvuru yolları ile korumakta, devlet ve bireylere başvuru hakkı tanıyarak gerekli denetimi yapmaktadır. AİHM., özel hayata saldırı olup almadığını denetlerken devletlere yüklenen pozitif yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini; bir saldırı söz konusu ise, bunun meşru bir amacı olup olmadığını, müdahalenin yasal bir dayanağı bulunup bulunmadığını ve bu müdahalenin demokratik bir topumda gerekli olup olmadığını inceler. Medeni Kanunun 24. maddesine göre kişilik değerlerine hukuka aykırı olarak saldırılması halin de saldırırın önlenmesinin istenebileceği belirtilmiş olup, özel hayata saldırı halinde kişinin koruyucu ve tazminat davaları yolu ile korunması amaçlanmıştır. Bu davalar yolu ile kişi, saldırının önlenmesi veya durdurulması yanı sıra kusurlu bir davranış ile meydana gelen maddi ve manevi bir zararın tazminini de isteyebilir. Hukuka uygunluk nedenlerinin varlığı halinde bu davalar açılamaz. Özel hayat hem gizlilik hem de bağımsızlık unsurunu birlikte taşımaktadır. Bu nedenle kapsamı özel hukukta düşünüldüğü kadar dar olmayıp, kişinin kendi tercihlerini seçme ve uygulamasını da içermektedir. AİHM.'nin kararları özel hayatın daha iyi kavranması ve sınırlarının genişletilmesi açısından özel hukuka da örnek teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
141 ABSTRACT Private life is a human right in International Law and Constitutional Law as well as a personel interest in our Private Law. This right protected his private and family life, his home and correspondence. Private life is a concept that far from others spaying on and control also put into practice his personel pereference. The European Court of Human Rights don't describe private life and says that it is as wide as can't describing. And examined all action separetely. Private life is safeguarded by personality in private law. Disclosing secrets, such as private letters, or listening telephone calls others, or improperly publishing pictures of a person are also cosidered acts against personality. Convention for the Protection of Human Rights and fundemantal Freedoms.is safeguarding private life by some institutions and applications of states and persons. Court, investigate whether the interferences were justified. The principal issue of contention was whether the interfrence found were justified under the terms of paragraph of 2 Article 8, notably whether they were“ in accordance with the law”and“ nessesary in a democratic society ”for one of the purposes enumerated in that pragraph. In private law according to Article 24 of Civil Code“ a person whose personal interests have been illegally attacked may demand from the court the rejection of the attack”. If as a result of negligent or intentional illegal act material or immetarialinjury is caused, the damage must be compensated. Private life include secrecy as also independence. Becase of this its not as bare as t oba accepted in private law. And it includes prefering his perference and life style. For this reason decision of The European Court of Human Rights are good guide how to solve some problems about private life.