Kuzeydoğu Denizli yöresinde anlatılan efsaneler
Legends told in the Northeast of Denizli region
- Tez No: 214875
- Danışmanlar: Y.DOÇ. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kuzeydoğu Denizli Yöresinde Anlatılan Efsaneler? adlı çalısma yörede, olağanüstülüğe ve buna inanmaya bağlı olarak anlatılan halk kültürü ürünlerin tespiti, bu ürünlerin yapı, konu, fonksiyon, performans yönünden incelenmesi ve motif yapılarının çıkarılmasından olusmustur. Çalısmanın `Giris' bölümünde yöre hakkında tarihî, coğrafik, sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel bilgiler verilerek efsane kavramı üzerinde durulmustur. ?nceleme kısmında, efsanenin diğer halk anlatısı türleriyle olan ilgisine değinilmis ve memoratla olan farkı belirtildikten sonra, Kuzeydoğu Denizli Yöresi'nden derlenen efsane formatındaki anlatıların yapı, konu, islev ve icra yönünden değerlendirilmeleri yapılarak derlediğimiz ve incelemesini yaptığımız efsaneler tasnif edilmis ve numaralandırılmıs biçimde verilmistir. Çalısmanın sonuç kısmında halk anlatısı türü olan efsanelerin anlatılmaya devam ettiği bu yörede, teknolojinin ve bilimin gelismesiyle birlikte yeni efsanelerin ortaya çıkabileceği eskilerinin inanırlığını kısmen de olsa yitirebileceği, bazılarının sosyal çevreye uyum sağlayarak varlığını sürdürebileceği belirtilmistir
Özet (Çeviri)
Study called Legends told in the Northeast of the Denizli Region, is composed of determination of folk culture products told based on the believe in extraordinary events and examination of these products in terms of structure, subject, function and performance as well as formation of their pattern structure. In the introduction part, historical, geographical, sosyo-economical and sosyo-cultural data of the region is given; legend concept is emphasized and the legends? relation with other kinds of narrations and difference with memorat is mentioned. Later; narrations in the legend format which are compiled from Northeast Denizli Region, are examined in terms of structure, subject, function and performance. Compiled and examined legends are classified and presented as numbered. In the conclusion part of the study; it is stated that there is a possibility of coming into existence of new legends with development of technology and science; lose of reliability of old ones; and sustainable of existence of some ones by adaptation to social environment in the region where telling of legends as a kind of folk narration continues.