İhracat performansını etkileyen faktörlerin analizi: Denizli'de bir firma örneği
Analysis of effective factors on export performance: Sample of a firm in Denizli
  1. Tez No: 214878
  2. Yazar: KENAN KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZIM KADRİ EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülkemiz (Türkiye) açısından tekstil ve konfeksiyon sektörü, oldukça önemli bir ihracat kalemidir. Döviz kuru ile ihracat arasında her zaman önemli bir ilişki vardır. Ülkemizde son yıllarda izlenen serbest döviz kuru uygulaması sonucu döviz kuru artışı durma noktasına gelmiştir. Fakat tekstil ve konfeksiyon ihracatı her yıl artmaya devam etmektedir. Döviz kuru artışı olmadığı halde, ihracat artışı nasıl açıklanabilir? Bu artışın nedeni işgücü verimliliğindeki artıştan mı kaynaklanmaktadır? Bu sorunun analizi Denizli'de konfeksiyon ihracatı yapan bir firmanın verileri toplanarak, basit endeksler yöntemi ile firmanın ihracat performansını etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Çalışmada firmanın maliyetleri bileşenlerine ayrılmış, döviz kuru baskısı, kâr, verimlilik, nominal kur, maliyet bileşenleri ve ihracat performansı arasındaki matematiksel ilişkiler irdelenerek hangi faktörlerin ihracat performansının belirleyicileri olduğu ve bu performans üzerindeki etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The textile and apperal industry is one of the most important export items in our country (Turkey) without a discussion. There is always an important relationship between export and exchange rate. As a result of the floating exchange rate policies that have been pursued in recent years, the appericiation of Turkish Lira has been recorded and in spite of this the export volume of the textile and apperal industry is on the increase day by day. How can this export increase be explained in textile and apperal sectors altough there generated no appropriate exchange rate in international financial markets for exports of these sectors. Is the consequence of the increase in labor productivity some argue that this increase in export volume ? In this study the solutions to this problem tried to be developed by collecting data of the textile and apperal exporting firm and on the basis of this data, the factors affecting export performance of this firm is analsed with basic indexes method again in this study firm costs is divided into its components and by focusing on mathematical relationship between export performance and exchange rate pressure, profit, productivity nominal exchange rate, what is being discussed is which of the factors are determinant, and of the which have influences on export performance.