Şeyhülislam Bahayi Divanı Şerhi
The Commentary of Sheik ul-Islamm Bahayi's Divan
- Tez No: 214883
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAADET KARAKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Çalısmamızın konusu 17. yüzyılda yasamıs olan Seyhülislam Bahayi'nin Divanının serhidir. Bu eser, Saadettin Nüzhet Ergun tarafından 1933 yılında yayınlanmıstır. Çalısmamıza kaynaklık eden eser, Haluk 'pekten yönetiminde, Erdogan Uludag tarafından hazırlanan ?Seyhülislam Bahayi Divanı ('nceleme- Karsılastırmalı metin)? isimli yüksek lisans tezidir. Bahayi divanında, biri kaside-beççe olmak üzere 6 kaside, 42 gazel, 2 mesnevi, 1tarih, 8 kıt'a, 21 rubai ve 1 beyit yer almaktadır. Siirler serh edilirken daha önce yapılmıs olan divan edebiyatı siir serhlerinden yaralanılmıs, dönemin sosyoekonomik, kültürel durumu ve sairin kisiligi de göz önünde bulundurulmus ve beyitler klasik serh yöntemiyle incelenmistir. Serh yapılırken çesitli sözlüklerden, deyimler, atasözleri ve tasavvufi kavramları izah eden eserlerden yararlanılmıstır. Çalısmamız esnasında yararlandıgımız kaynaklar 'Kaynakça' içerisinde verilmistir. Çalısmamızın Giris bölümünde 'serh ' kavramı açıklanmıs, serh yöntemleri, sairin hayatı, edebi kisiligi hakkında bilgi verilmis, daha sonra eserin asıl hazırlanıs maksadı olan serhe geçilmistir.
Özet (Çeviri)
Our study is the interpretation of collected poems of Sheikh ul Islam (chief religious official) Bahayi who lived in 17th century. Saadettin Nüzhet Ergun published his work in 1933. The main work which adresses us collected poems of Sheikh ul Islam Bahayi (Research and Comparative Tex) was prepared by Erdogan Uludag and managed by Haluk .pekten. Collected poems of Bahayi is consist of 6 kaside, 42 gazal, 2 masnavi (poem made up of rhymed couplets), one tarih, 8 kıt?a, 21 rubai. Through the interpretation period of poem; socia-kultural structure of the era, the personality of poet and Interpretation Pattern of Classical Ottomon Poetry written before has been considered. The couplets have being examined by the method of classical interpretation. Through the interpretation period it has been benefited from the works which explain the concept of Sufizm, proverbs, idioms and varios dictionaries. The sources which we have been benefited from through our work period are given in the section of“Bibliography”. In the section of Introduction, the concept of“Interpretation”has been explained and its methods clarified as well. In the First Section life and literary personality of the poet has been described and in the second section the concept of“Interpretation”has been searched which is the main aim of this work.