Şeyhülislam Bahâyî Divanı'nda tabiat
Nature in the Divan of Sheikhulislam Bahai
- Tez No: 838909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KUFACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çalışmamızın amacı, 17. yüzyılın en önemli şairlerinden biri olan Şeyhülislam Bahâyî'nin Divanı'nı tabiat unsurları açısından incelemektir. Bu çalışmada kullandığımız yöntem, fişleme yöntemidir. Divan'ı baştan sona okuyup tabiatla ilgili şablonları esas alarak gazel ve kasideleri fişledik. 6 kaside 42 gazelden oluşan Divan, tabiat açısından zengin bir eserdir. Şair, kendi muhayyilesiyle çeşitli hayal ve tasavvurlarla tabiatı kullanmıştır. Bahâyî, tabiat konusunu işlerken benimsediği klasik üslubun da gereği olarak geleneğin dışına pek çıkmamıştır. Sebk-i Hindî akımından da etkilenen Bahâyî, yer yer uzun tamlamalarla örülü ağır bir dille tabiatla ilgili girift hayallere de şiirlerde yer vermiştir. Tabiat, bütün şairlerin sıklıkla kullandığı bir konudur. Mana ve sese çok önem veren Bahâyî, üslubundaki titizlikten dolayı az ve öz yazmasına rağmen tabiat unsurlarını çok sık kullanmıştır. Tabiat unsurlarını hem geleneğin elverdiği ölçüde hem de kendi muhayyile gücü ölçüsünde şiirlerine çok güzel bir şekilde aktarmıştır. Bu çalışmamız ile Eski Türk Edebiyatı alanında tabiat hakkında yapılan çalışmalara katkı sunmayı temenni ederiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the Divan of Sheikhulislam Bahai, one of the most important poets of the 17th century, in terms of natural elements. The method we use in this study is the profiling method. We read the Divan from beginning to end and tagged the ghazals and odes based on patterns related to nature. Divan, consisting of 6 odes and 42 ghazals, is a work rich in nature. The poet used nature with various dreams and imaginations in his own imagination. Bahai, did not stray too far from tradition, as required by the classical style he adopted when dealing with the subject of nature. Bahai, who was also influenced by the Sebk-i Hindî movement, included intricate dreams about nature in his poems, sometimes in a heavy language laced with long phrases. Nature is a subject frequently used by all poets. Bahai, who attaches great importance to meaning and sound, used natural elements very often, although he wrote concisely and concisely due to the meticulousness of his style. He beautifully conveyed the elements of nature into his poems, both to the extent that tradition allowed and to the extent of his own imagination. We hope to contribute to studies on nature in the field of Old Turkish Literature with this study.