Bireysel emeklilik sistemi ve ekonomik etkileri
Private pension system and its economic effects
- Tez No: 214887
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULKADİR IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Sigortacılık, Banking, Economics, Insurance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı bireysel emeklilik sisteminin yararlı ve aksayan yönlerinin tespit edilerek, bu sistemin ekonomik yapıya sağlayacağı katkıların ortaya çıkmasının sağlanmasıdır. Bugün gelişmiş olan ülkelerde bu sistem, işlerliğinin sağlandığı ölçüde gelir dağılımından, tasarruf düzeyinin yükseltilmesine, düşük maliyetli borçlanma kaynaklarının oluşmasından, yatırımların ve dolayısıyla ekonomik büyüme ve kalkınmanın artırılmasına kadar birçok amaca hizmet etmektedir. Bu çalışmanın verileri, geçmiş yıllara yönelik iktisadi makalelerden, tezlerden ve iktisat ve maliye kitaplarından alınmıştır. Veriler çeşitli vergisel istatistiklerle desteklenmiştir. Çalışmada ülkemiz için yeni sayılabilecek olan bireysel emeklilik siteminin işleyişinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi yoluyla sistemin yararlarını ortaya koyulmuştur. Bu sistemin uzun vadede emeklilerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesine olanak sağladığı belirlenmiştir. Sosyal açıdan, bireysel tasarrufların oluşturacağı emeklilik fonları ile ekonomiye ciddi kaynak yaratılacak ve ekonomik açıdan ülkemiz için çok önemli bir adım atılmış olacağı söylenebilir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine advantages and problematic faces of private pension and to find out its outcomes related with economic system. Today, in developed countries, it is helpful to overcome the unfairness the income distribution, to increase the saving levels, to provide the formation of low financed dept, increase the investments thereby development. The data of the study were obtained from the papers, thesis, dissertations, and economy and public finance books of recent years. Data were supported with miscellaneous statistics related with taxes. In this study, the advantages of private pension systems were found out by investigating the private pension system in detail. It is determined that this system improve life quality in long term. From Social perspective, pension founds driven by personal savings give important support to economy therefore a significant step will be taken.