Denizli'nin Güney İlçesi ağzı
Denizli's Güney Town's parler
- Tez No: 214888
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEYHUN VEDAT UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 714
Özet
`Denizli'nin Güney lçesi Agzı' adlı tez çalısması bir agız incelemesidir. Arastırma için öncelikle belirlenen bölgede derleme yapılmıs, Güney'in köylerinden ve ilçe merkezinden ses kayıt cihazıyla bilgi toplanmıstır. Konusma esnasında genellikle sorucevap yöntemi kullanılmıs, metinler desifre edilirken konu bütünlügünün bozulmamasına özen gösterilmistir. Kasetler yazıya geçirilirken Türk Dil Kurumu'nun belirledigi transkripsiyon alfabesinden yararlanılmıstır. Tez giris, inceleme, sonuç, metinler ve sözlük olmak üzere baslıca bes ana bölümden olusmaktadır. Giris bölümümünde Güney ilçesinin fizikî ve beserî cografyası, tarihi, sosyokültürel durumu ve Anadolu agızları içindeki konumu hakkında bilgi verilmistir. nceleme bölümü ses bilgisi ve yapı bilgisi olarak iki alt bölümde ele alınmıs, bölge agzı metinlere dayalı olarak incelenmistir. Metinlerde karsılasılan örneklerin geçtigi yerler parantez içinde gösterilmistir. nceleme neticesinde ortaya çıkan agız özellikleri sonuç bölümünde özetlenmistir. Sözlük kısmında ise bölge agzında karsımıza çıkan mahallî söz ve deyimler, yazı diline göre farklılık gösteren kelimeler kökenlerine inilerek verilmistir. Son olarak da yararlanılan eserler kaynakçada toplu halde gösterilerek çalısma tamamlanmıstır
Özet (Çeviri)
Thesis named ?Denizli?nin Güney lçesi Agzı? is a parler study. For this research firstly, information was picked in determined region. Some information was gotten with a tape recorder in Güney town center and its villages. Question-answer methot was usually used during the research. While the speeches were being written, it was taken into consideration not to deform the content of the subject, and transcription alphabet defined by Türk Dil Kurumu was used. This thesis is divided in five main chapters. They are introduction, analysis, conclusion, texts and dictionary. nformation abaut physical geography, history, cultural sitiation and position in Anatolian parlers of the town was given in introduction part. Analysis part was handled in two subdivisions, phonetic and morphology. Region parler was analyzed according to the texts. Examples in texts were shown in parenthesis. Clear characters of the region parler, seen as a result of analysis, were summarized in the conclusion part. In dictionary part, local words and idioms seen in the region parler were given. n addition words which are different in writting were given doe to their origins. At last the study was completed by showing all sources in bibliography.