Türkiye'de uygulanabilirliği ve ekonomik etkileri açısından kıyı bankacılığının (off shore banking) değerlendirilmesi
  1. Tez No: 21491
  2. Yazar: MUSTAFA EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
ÖZET“Türkiye'de Uygulanabilirliği ve Ekonomik Katkıları Açısından Kıyı Bankacılığının Değerlendirilmesi”isimli bu çalışmada, uygulanan ekonomi politikaları ve Özellikle son Körfez kriziyle ülkemizin gündemine yeniden giren kıyı bankacılığının, Türkiye'de uygulanabilirliği ve üke ekonomi sine sağlayabileceği muhtemel katkıların neler olabileceği araştırılmıştır. Böylece Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların görüşleri doğrultusunda bazı kul lanılabilinir sonuçlara varılmıştır. Bu amaçla, öncelikle kıyı bankacılığının oluşumunu belirleyen çeşitli ekonomik, sosyal ve politik gelişmeler üzerinde durulmuştur. Bu gelişmeleri genel hatlarıyla ortaya koyabilmek için de, bankacılığın uluslararsılaşnası, Euro- piyasaların ve uluslarararası finansal merkezlerin oluşumu ile kıyı bankacılığı ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, ülkemiz kıyı bankacılığına zemin oluşturnası amacıy la da, dünyadaki belli başlı kıyı bankacılığı merkezleri çeşitli açılardan incelenmiştir. Buna göre, Türkiye'nin gündemine ilk olarak 1976 'da girmesine rağmen, mevcut koşulların yetersizliği nedeniyle kaçırılan kıyı bankacılığı fırsatının, günümüzde iç ve dış piyasalardaki ekonomik ve siyasi gelişmeler sonucu, İstanbul için yeniden ortaya çıktığı belirlenmiştir.Mevcut: imkanların iyi değerlendirilmesiyle istanbul'un Uzakdoğu, Ortadoğu ve Avrupa üçgeni içinde etkili bir kıyı bankacılığı merkezi olma şansının çok fazla olduğu vurgulanmıştır.Bu şansını iyi kullanması ile, ülkemizin, Çeşitli para sal katkıların yanında, nisbeten düşük maliyetli kredilerle ülke kalkınmasına destek, faaliyet harcamaları ve yeni iş imkanlarıyla ekonomiye canlılık kazandırmak, istihdam artışı sağlamak, bilgi ve teknoloji transferi ve yabancı sermaye girişini hızlandırmak, ulusal prestiji ve güvenirliliği ar tırmak ve ekonominin dış dünya ile bütünleşmesini kolaylaş tırmak gibi katkılar sağlayacağı tesbit edilmiştir. Bazı olumsuzluklarına rağmen, ekonomiye sağlayacağı bu katkılar gözönünde bulundurularak, Körfez krizi, KEİB ve 1992 sonu itibariyle AT'nin tam entegrasyonu doğrultusunda, ortaya çıkan bu fırsatı çıkarları doğrultusunda en iyi şekilde değerlendirip, kıyı bankacılığına işlerlik kazandı rılması, Türkiye'nin geleceği açısından büyük önem taşıdığı sonucuna varılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, titled“ Evaluation of Feasibility And Economic Contribution of Offshore Banking in Turkey”, feasibility and potential economic contribution of offshore banking which entered Turkey's economic agenda in line with the recent economic policies and post Golf-Crisis developments have been touched and some conclusive remarks reached according to the views of banks operate in Turkey. For this purpose, various economic, social and political aspects underlining the development of offshore banking have been emphasized. In order to draw a framework concerning such aspects, internationalization of banking, developments of Euromarkets and international financial centers have been tried to be associated with offshore banking. In addition, in order to structure a base for offshore banking in Turkey, main offshore banking centers in the world analysed from various aspects. Accordingly, opportunity has been emerging for Istanbul as a center for offsore banking wich was missed before due to unfavourable conditions, everthough the subject has become a part of Turkey's economic agenda as early as 1976. using the opportunities properly will make Istanbul have enough change to become a center for offshore banking in Europe, Middle East and Far East Geographic triangle. Taking this opportunity properly will bring various contributions to aur country such as; supporting developmentwith relatively lower-cost credit facilities, enabling know- how and technology transfer and foreign capital investment, increasing economic activity with new employment possibilities and operational expenditure, improving national status and reliability, and integrating the economy with the rest of the world. Despite some negative aspects, it has been concluded that offshore banking bears almost importance for the future of Turkey concerning its contributions to the economy given the developments of Gulf -Crisis, Black Sea Economic Cooperation and prospective integration of the EC at the end of 1992. XIII