Dionysos şenliklerinin rönesans ve barok resim sanatına yansımaları
Festival of Dianysos and its reflections Renaiss and Baroque art
- Tez No: 214925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHRE İNDİRKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Dionysos tapımının temel nitelikleri ile Dionysos şenlikleri ve bu şenliklerde yer alan öğeler incelenmiş, şenliklerin Rönesans ve Barok resim sanatlarına ne şekilde yansıdığı araştırılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde Tanrı Dionysos'un nitelikleri, ve tapımı her yönüyle incelenmiştir. İkinci bölümde Dionysos adına yapılan şenliklerin kaynağı, nitelikleri ve ne gibi sonuçlar doğurduğu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise şenlik resimlerinde yer alan öğeler üzerinde durulmuş ve ardından Rönesans ve Barok resim sanatlarındaki Dionysiak şenlik sahneleri incelenmiştir.Çalışmanın sonucunda Rönesans ve Barok dönemlerdeki siyasi kültürel ve felsefi yapıların Dionysiak sahnelerin farklı açılardan betimlenmesine neden olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the basic characteristics of Dionysos worshipping and the Festival of Dionysos as well as the elements that take place in these festivals and to explore how these festivals are reflected to the art of Renaissance and Baroque.In the first section of the work, the characteristics God Dionysos and the worshipping is examined in every aspect. In the second section, the roots, attributes and the results of the festivals made in the name of Dionysos is emphasized. In the third section, the elements that took place the festival paintings and then the Dionysiac festival scenes in the Renaissance and Baroque art is closely examined.As a conclusion of the study, it is seen that the political, cultural and philosophical structures during the Renaissance and Baroque period caused the Dionysiac scenes to be depicted from different perspectives.