Gelibolu'nun şehirsel fonksiyonları
The urban functions of Gelibolu
- Tez No: 214927
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kırsal alanlarda yer alan yerleşmeler çeşitli fonksiyonlar sonucu şehirselözellikler kazanmıştır. Ana ulaşım yolları üzerinde bulunması, askeri fonksiyonlarıngelmesi, tarımdaki modernleşme, sağlık, eğitim, endüstri gibi faktörlerin ortayaçıkması bu yerleşmelerin nüfuslanmalarını ve şehirsel özellikler kazanmalarınısağlamıştır.Gelibolu gibi kentlerimizde yerleşmenin oluşumunda, tarım ve ulaşım özelliğiana faktör olmuştur. Bunu diğer faktörler, ticaret ve idari fonksiyonlar desteklemiştir.Gelibolu'da tarımsal kökenli ürünlere dayalı olarak ekonomik ve sosyal yaşambirlikte değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Settling down in the rural area, have obtained urban specifications resulting ofsome functions. The fact of being on the main transportation ways, the existence ofmilitary functions, the modernizationin the agriculture, the factors as health,education and industry have provided the increase of population and gaining urbanspecifications.In our cities as well as Gelibolu the main factors of the localisations are theagriculture and the transportation. The other factors as trade and administration havecontribuated to them. The economical and social life in Gelibolu have been changedin accordance to the products of agriculture.