Samiha Ayverdi'nin eserlerinde İstanbul'da gündelik hayat
Daily life in Istanbul of Samiha Ayverdi?s novels
  1. Tez No: 214926
  2. Yazar: ZEYNEP UYMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada Sâmiha Ayverdi'nin XX. yüzyılın başlarından sonlarına kadar kaleme aldığı çeşitli türlerdeki otuz beş eseri okunarak İstanbul'un gündelik hayatına dair unsurlar bir araya getirilmiştir. Bu unsurlar anlamlı bir bütün oluşturacak şekilde sınıflandırılmış ve altı bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde hayatın devreleri, ikinci bölümde ev hayatı, üçüncü bölümde cemiyet hayatı, dördüncü bölümde giyim kuşam ve süslenme, beşinci bölümde mübarek günler, altıncı bölümde eğlence hayatı anlatılmıştır.Bölümlerde konuyla ilgili elde edilen malzemenin eksik kalan veya kısa tutulan yerleri devrin diğer müelliflerinin eserleri ve İstanbul'un gündelik hayatını ele alan araştırmalar ile beslenip tamamlanarak verilmiştir.Çalışmaların sonucunda unsurları Sâmiha Ayverdi'nin eserlerinde tespit edilen İstanbul'un gündelik hayatı, bütün yönleri ve işleyişiyle ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the this study, 36 works of Sâmiha Ayverdi written at the beginning of the 20. century to and of it were examined and elements of daily life in İstanbul depicted in her writings were integrated. These elements were classified as contructing a unity in six sections. In the first section periods of life , in the second section domestic life, in the third section social life, in the fourth section dressing and ornament styles, in the fifth section entertainment life, in the sixth section religious days was presented.In these sections, aspect of the material which could not be meaningfully explained in the context were interpreted on the basis of works presented by witnesses of the same period and of research on daily life in İstanbul.As a result of the study, daily life in İstanbul depicted in the works of Sâmiha Ayverdi was presented in all aspects.