Güney Marmara bölümü'nde jeotermal kaynaklardan faydalanma, sorunlar ve öneriler
Uses of geothermal springs in the South Marmara subregion, problems and propositions
- Tez No: 214928
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kaynagını yerin iç ısısından alan jeotermal enerji, yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin azlıgı, sürdürülebilir bir kalkınma için jeotermal enerji kullanımını önemli kılmaktadır. Bu çalısmada ilk olarak, Dünya'da ve Türkiye'de jeotermal enerji potansiyeli, kullanım alanları ve kullanım miktarları, uygulamada yasanan problemler ve çevresel etkileri ele alınmıstır. Daha sonrasında, inceleme alanı olarak belirlenen Güney Marmara Bölümü'ndeki 52 jeotermal kaynagın konumları, fiziksel ve kimyasal özellikleri aktarılmıs, bu jeotermal kaynaklardan yararlanma sekilleri incelenmistir. Kaynaklar bölgesel ısıtma sistemlerinde, sera alanlarının ısıtılmasında, sanayinin ihtiyacı olan üretim ısısının karsılanmasında, termal turizm tesislerinde degerlendirilmekte ayrıca içme-kullanma suyu olarak ve tarımsal sulama suyu olarak da kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarında jeotermal kaynakların yarattıgı problemler ortaya konularak bunlara çözüm önerileri getirilmistir.
Özet (Çeviri)
Geothermal energy which uses the earth's internal heath as its energy source can be defined as new and renewable. Moreover it can be deduced that as its negative effects upon the earth are minute, so the use of geothermal energy is all the more important for continuous growth. The first aim of this work is to evaluate the earth and Turkey's geothermal energy side and total potential of such energy the work will also probe into usage level and problems encountered in executing such project. The work then evaluates 52 geothermal sources within a study region located in South Marmara with a view to put forth findings regarding their position, chemical and physiological attributes and ways of benefiting from such sources. In addition it is observed that these thermal sources are used in vast areas including regional heating systems, heating of green houses, production heat demanded by industry in general, touristic thermal complexes, drinking water resource and also in agricultural irrigation. Finally, problems arising as a result of geothermal energy use within these areas and various possible solutions to such problems have been put forward.