İstanbul'un Anadolu yakasında İ.E.T.T. ulaşımı ve yerleşme ilişkisi
I.E.T.T. transportation and residental settlement relation in Anatolian side of Istanbul
- Tez No: 214931
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İstanbul'un Anadolu yakasında İ.E.T.T. ulaşımı ve yerleşme ilişkilerini incelerken önce genel bir perspektif oluşturmaya çalıştım. Bu bağlamda 1950'den günümüze Türkiye'de yaşanan şehirleşme olgusu ve bu olgunun meydana getirdiği sorunları özetlemeye çalıştım. Türkiye'nin son 50 yılda yaşadığı bir iç göç problemi ve bu problemin büyük şehirlerde ortaya çıkardığı sonuçları da İstanbul örneğini irdeleyerek ortaya koymaya çalıştım. Bu bağlamda şehirleşme olgusu ile etkileşim halinde olan dolayısı ile şehirleşmeyi etkileyen ve şehirleşmeden etkilenen bir unsur olan ulaşımı İstanbul'da genel özellikleri ve ulaşım sistemini etkileyen şehirsel özellikler bakımından inceleyerek bir tespit yapmaya çalıştım. Son olarak ise İstanbul'un Anadolu yakasında şehirleşme ve ulaşım ilişkilerini irdeledim. Bu konuyu çalışırken ise, İ.E.T.T otobüs ulaşımının Anadolu yakasında gelişmesini, ulaşım ağını oluşturan faktörleri, Anadolu yakasında İ.E.T.T'ye ait otobüs hat güzergahlarını ve bu güzergahların özelliklerini anlatmaya çalıştım. Bu bağlamda tespit ettiğim bir takım problemleri ve bu problemlere ait çözüm önerilerimi ise sonuç başlığı altında ifade ettim. Çalışmalarım sırasında gerek Devlet İstatistik Enstitüsü'ne gerekse İ.E.T.T Genel Müdürlüğü'ne ait bir çok kaynağı taramak sureti ile veri toplamaya çalıştım. Bu konu ile ilgili olarak önceki yıllarda hazırlanmış olan tezlerde mevcut bazı bilgilerden de bu tür bilgilere başka kurumlardan ulaşılması mümkün olmadığı için yararlanma yolunu tercih ettim. Otobüs hatlarının güzergahlarında gözlemler yaparak da kişisel bazı intibalar edinmeye çalıştım ve bu intibaları tezimin içinde ifade ettim.
Özet (Çeviri)
When investigating I.E.T.T transportation and residental settlement relation in Anatolian side of Istanbul, first of all I have endeavored to form a general perspective. In this context, I have endeavored to summarize the urbanization fact experienced in Turkey from 1950 to our day and the issues this fact has created. I have endeavored to bring up an internal migration problem which Turkey had experienced in the last 50 years and the results that this problem has revealed by in ivestigating the example of Istanbul. And while studying this issue, I have endeavored to explain the development of I.E.T.T bus transportation in Anatolian side, the factors forming transportation network, bus line routes that belong to I.E.T.T in Anatolian side and the characteristics of these routes. In this context, I have expressed several problems that I have identified and expressed my suggestions for solution that belong to these problems under the heading `Results and Suggestions?. During my investigations, I have endeavored to collect data by searching many sources that belong to the State Statistics Institute and General Directorate of I.E.T.T. I also have preffered to make use of some informatonin relation with this subject that are available in the theses prapared in the previous years as it is not possible to reach such individual impressions by making observations in the routes of bus lines and have expressed this impression in my thesis.