II. Murşili ve dönemi
Murshili II. and his age
  1. Tez No: 214932
  2. Yazar: METİN ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DİNÇOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hititoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Hitit krallarından olan II. Murşili, bugüne kadar bulunan Hitit çiviyazılı metinlerin arasında, en çok belge bırakan Hitit hükümdarıdır. Buna rağmen şimdiye kadar ayrıntılı bir araştırmaya konu olmamış, sadece bazı yönleri ile incelenmiştir. Çalışmamızın bir bölümü, bu Hitit kralı hakkında elde edilen bilgileri bir araya getirerek kendisi hakkında yeni sonuçlara varmaktır. Bu amaçla hem birincil kaynaklar olarak adlandırdığımız Hitit Çiviyazılı metinler ile mühürlerin orijinal kopyaları değerlendirilmiş, hem de daha evvel yapılmış olan incelemeler üzerinde çalışılmıştır. Böylelikle bahsi geçen Hitit kralının döneminde hâlâ sorun olmaya devam eden ?Murşili'nin Eşleri? gibi sorunlara ışık tutulmuştur. Bununla beraber Murşili'nin karakteri üzerin de yeni sonuçlara ulaşılmıştır.Tezimizin diğer amacı ise, Murşili Dönemi'nde Hitit tarafında yer almış kişilerin ve bunların arasında özellikle görevlilerin devamlılığını tespit etmeye çalışmaktı. Bunun için öncelikle Hitit yazılı belgelerin arasında çok önemli bir yeri olan ?Murşili Annalleri?nde geçen ve Hitit kralının emrinde bulunan tüm şahıs isimleri tespit edilmiş ve diğer yazılı belgelerde aranmıştır. Kesin olarak aynı kişi hakkında bilgi veren belgeler ise, bir araya getirilmiş ve bu şekilde kişilere dair yeni sonuçlara ulaşılmıştır. Bazı şahısların unvan değişiklikleri o kişilerin bir anlamda `kariyerlerini' yansıtırken, bundan sonra bazı metinlerin tarihlendirilmesinde de yardımcı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Among the Hittite kings, Mursili II is the only ruler that left us the highest number of documents, but has never been subject to a detailed study, other than some aspects of his reign. A part of my study aims at gathering all the evidence on his reign and reach new conclusions about this prolific king. In this respect I have evaluated the Hittite tablets and seals of the period along with a re-examination of the previous studies. Thus I was able to find answers to the questions such as the ?wifes of Mursili? and to reveal some new aspects of his character.Another aim of my thesis is to study the continuation of persons around Mursili, a method named as ?prosopograhy?. In order to achieve this goal, I have listed all the personal names in the annals of Mursili and sought them in other texts. The documents which give information about the same person were combined to give an idea of his career, which hoperfully help to date several problematic texts.