Lise son sınıf öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeyleri ile denetim odağı düzeylerinin karşılaştırılması
The Relationship between scores of vocational maturity and the scores of locus of control of 11 th grade high scholl students
  1. Tez No: 61876
  2. Yazar: MURAT ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
113 Özet Bu araştırma lise son sınıfa devam eden öğrencilerin mesleki olgunluk puanlan ile denetim odağı puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma 1996-1997 öğretim yılında gerçekleştirilmiştir.İlişkisel tarama modeline göre yapılan araştırmanın evrenini İstanbul ili Anadolu yakası sınırları içinde lise son sınıfa devam eden öğrenciler oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemi Anadolu yakasında ki dokuz ilçeden random olarak seçilen 1 9 lisenin son sınıflarında okuyan 439'u erkek,344'dü de kız olan toplam 783 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın veri toplama aşamasında,öğrencileri mesleki olgunluk puanlarını belirlemek için Kuzgun'un geliştirdiği“Mesleki Olgunluk Ölçeği”(M.O.Ö.),denetim odağı puanlarım belirlemek için Yeşilyaprak tarafından çevrilen“Nowicki Strickland Denetim Odağı ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca kişisel bilgilerin toplanması içinde“Bireyi Tanıma Çizelgesi”kullanılmıştır. Verilerin toplanmasından sonra istatistiksel çözümlemeler yapılmıştır. Örneklemi oluşturan öğrencilerin mesleki olgunluk puanlan ile denetim odağı puanlan arasındaki ilişkiyi tesbit etmek için“Pearson Çarpım Moment Korelasyon Katsayısı”tekniği kullanılmıştır. Yine mesleki olgunluk ve denetim odağı ile;cinsiyet,yaş,okullarda okunulan alanlar,anne ve babanın eğitim düzeyi,algılanan anne-baba tutumları,ailenin gelir düzeyi,bir işte çalışıp çalışma,çalışılan işteki çalışma şekli (ücretli-ücretsiz),anne ve babanın mesleği,mesleki rehberlik hizmeti alıp almama arasında bir farklığının olup olmadığını test etmek için,ikili gruplarda“Bağımsız Grup t-Testi”tekniği,ikiden daha çok gruplarda ise“Tek Yönlü Varyans Analizi”tekniği kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonucunda anlamlı gruplarda farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığım saptamak amacıyla“Tukey Kramer Testi”tekniği uygulanmıştır.114 Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular aşağıda sıralanmıştır: 1- öğrencilerin mesleki olgunluk puanlan ile denetim odağı puanlan arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r = -48,P
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was designed to investigate the relationship between the scores of vocational maturity and the scores of locus of control of 1 1th grade high school students. The study was done at the second semester of 1996-1997 academic calender. The sample was randomly selected from 11 grade students of 19 high school of Anatolian part of Istanbul. It was consisted of 783 subjects (439 male and 344 female). The subjects were given: 1- Vocational Maturity Inventory developd by Kuzgun to determine the level of vocational maturity. 2- Nowicki Strickland Locus of Control Inventory standardised by Yeşilyaprak to get the scores of locus of control. 3- A personal information questionary.