Taşımacılık sektöründe havayolu ve karayolu işletmelerinin karşılıklı beklentileri ve bir entegre yolcu taşımacılığı model önerisi
Expectations of air and road transportation companies in transportation industry and a proposal of integrated passenger transportation model
  1. Tez No: 214938
  2. Yazar: ALİ ÖZGÜR KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: PROF. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Büyüyen ekonomiler ve artan ticaret hacmine paralel olarak büyüyen lojistik sektörü ve bu sektörün vazgeçilmez bileşeni olan ulaştırma faaliyetleri gün geçtikçe yeni ve etkin yönetsel uygulamalar arayışına girmektedir. Müşteri taleplerinin çeşitliliği ve hizmet kalitesi üzerinden yapılan rekabet, taşıyıcı işletmeleri basit ve kendi kurumlarıyla sınırlı uygulamaların dışına çıkmaya, yeni iş modelleri ve işbirliği ile çalışmaya itmektedir. Bu tez çalışmasında, havayolu ve karayolu yolcu taşıyıcısı işletmelerin rekabet etmek yerine birbirlerinin hizmetlerini tamamlayıcı hizmetler sunarak işbirliği yapmaları önerilmektedir. Bu amaçla tezin ilk bölümünde havayolu ve karayolu taşımacılığına ilişkin bilgilere yer verilmiş, ikinci bölümde ise entegre yolcu taşımacılığına örnek olması açısından entegre yük taşımacılığına değinilmiştir. Türkiye'deki havayolu ve karayolu taşıyıcılarının entegre taşımacılıktan beklentilerinin ortaya koyulduğu üçüncü bölümün ardından, tezin son bölümünde, havayolu ? karayolu entegre yolcu taşımacılığına ilişkin bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In expanding economies and increasing commerce, transportation services, an indispensable component of logistics is an ever growing environment constantly looking for new ideas and a dynamic administrative knowledge. Transportation services have evolved tremendously because of customer demands and the quality of service demanded by the customers. Companies engaged in transportation services are now forced to exit their primitive way of conducting business by engineering new business models and collaborating with other companies to deliver the quality and service demanded by the customer. In this thesis, the proposal for air and ground passenger transportation companies is to offer services to complement each other rather than directly competing thus increasing business. With this goal in mind, this thesis includes information on air and ground transportation within the first section and the second section takes reference from integrated freight transportation models to be implemented in integrated passenger transportation. With the expectations of air and ground transporters from integrated transporters defined in section three we come to the last section in the thesis, the model proposal for air-ground integrated passenger transportation.