Banka birleşmeleri ve satın almaları ve ekonomik sonuçların değerlendirilmesi
Bank mergers and acquisitions and the evaluation of their economic consequences
- Tez No: 214942
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma yüksek lisans tezi olarak ?Banka Birleşmeleri ve Satın Almalarıve Ekonomik Sonuçlarının Değerlendirilmesi? adı altında Ayşe Arı tarafındanhazırlanmıştır.Bu çalışmada; banka birleşme ve satın almalarının nedenleri, dünyadakigelişimi ve ekonomik sonuçları ortaya konulmaktadır. Banka birleşmelerininekonomik sonuçları (etkileri) olarak; bankanın performansı, hisse senetleriningetirisi, piyasa gücü, etkinliği ve riski ile küçük işletmeler ve banka müşterileriüzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu tez konu ile ilgili olan teorik ve amprikçalışmalardan yararlanılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This graduate thesis named ?Bank Mergers & Acquisitions and TheEvaluation of Their Economic Consequences? has been prepared by Ayşe Arı.In this study, the underlying reasons of bank mergers & acquisitions, theprogress of mergers & acquisitions in the world and their economic consequenceshave been put forth for consideration. As economic consequences, the effects ofmergers & acquisitions on bank performance, stock yields, market power, efficiency,risk, small sized enterprises and customers have been analyzed deeply. This thesishas been prepared by using a comprehensive set of related theoretical andempirical studies on bank mergers & acquisitions.