'Hitit Ders Kitapları' örneğinde yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kültür aktarımı sürecine çözümleyici ve değerlendirici bir bakış
Ananalytical and evaluative look at the process ef culture transfer in teaching Turkish as a forign language in Hitit Maincourse Series
- Tez No: 214943
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde yabancı dil ögretiminde iletisime verilen önem gitgideartmaktadır. Yabancı bir dili ögrenmek için sadece o dilin kelime ve dilbilgisiyapılarını ögrenmek yeterli degildir. Dil ve kültür arasındaki yakın iliski, bir dile odilin kültürünü ögrenmeden egemen olunamayacagı gerçegini ortaya koymaktadır.Yabancı dil ögretimi için kullanılan ders kitaplarının da bu dogrultuda yazılarakkültür aktarımı yoluyla ögrencilerin kültürel farkındalıgını artırması ve farklı olanakarsı hosgörüyle yaklasmalarını saglayarak iletisim becerilerini gelistirmesibeklenmektedir. Bu çalısmada, yabancılara Türkçe ögretimi baglamında derskitaplarında kültür aktarımı Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Arastırma veUygulama merkezi TÖMER'de kullanılan Hitit serisi kitapları esas alınarak belirliölçütlere göre incelenmis ve degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Communication in foreign language teaching is gradually attached moreimportance in today?s world. Mastering the vocabulary and grammatical structures ofa particular language is not sufficient to learn a foreign language. The closerelationship between language and culture reveals the fact that it is impossible tomaster a language without learning its culture. Therefore, the coursebooks used forteaching a foreign language are expected to be written in such a way that willimprove students? communication skills by raising their cultural awareness andhelping them develop a kind of tolerant attitude towards the different via culturetransfer. In this study, culture transfer through textbooks has been analysed andevaluated following certain criteria within the context of teaching Turkish toforeigners based on `Hitit? series, which are used in Ankara University Turkish andForeign Languages Research and Application Center, TÖMER.