Bireysel bankacılıkta ürün geliştirme sürecinin bir alt süreci olarak rekabetçi fiyatlama stratejisi ve bu stratejiye göre fiyatlama yönteminin AHP tekniği ile belirlenmesi
Competitive pricing strategy as a sub process of retail banking product development process and determining pricing method with AHP technique regarding this strategy
- Tez No: 214963
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde bankalar kendilerine hedef olarak bireyleri seçmeye baslamısladır. Bunedenle bankaların hem organizasyon yapıları hem de dagıtım kanalları budogrultuda degistirilmeye çalısılmaktadır. Bireysel bankacılık faaliyetlerinde basarılıolmak isteyen bankalar müsterilerine ulasmak için yenilikçi ürünler gelistirme vedagıtım kanallarını da bunlara adapte etme gayreti içine girmislerdir. Fakat bununyapılabilmesi için hem müsterinin ihtiyacının anlasılabilmesi hem de müsterininödeyebilecegi fiyatın belirlenmesine yönelik fiyatlama aktivitelerinin yürütülmesigerekmektedir.Bu tezde de, yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde bireysel bankacılık faaliyetlerihakkında bilgi verildikten sonra ürün gelistirme sürecinden bahsedilecek ve busürecin bir parçası olarak rekabetçi fiyatlama yönteminin belirlenmesi ele alınacaktır.Tezin sonunda da önceden belirlenen fiyatlama yöntemlerinden birinin seçilmesi ileilgili olarak karar sürecinden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, banks have started to target individual people. Therefore, theirorganization and distiribution channels have been amended according to theindividual needs. The banks which are trying to be succesful in retail business havestarted to develop innovative products to satisfy the customer requirements.However, this can only be achieved by both analyzing customer needs and makingpricing activities in order to determine the customer value of the product.In this thesis, after giving information about the retail banking practices, we will dealwith the product development process and the sub process called competitive pricingmethod. In the last chapter of the thesis; the decision process, which is about theselection of one pricing method from pricing methods mentioned in the third chapter,will be discussed.