Enformasyon sistemlerinin stratejik olarak planlanmasına ilişkin bir araştırma
An empirical research about information systems strategic planning
- Tez No: 214964
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışma, enformasyon sistemlerinin stratejik olarak planlanması sürecini oluşturan değişkenler ile bu planlama sürecinin başarısı arasındaki ilişkiyi ölçmeye yöneliktir. Bu kapsamda geliştirilen ölçek ile bir işletmede, araştırma modeli test edilmiştir. Araştırma ölçeği ?Enformasyon Sistemlerinin Stratejik Olarak Planlanması? sürecini ölçmeye yönelik 5 bağımsız değişkenden ve planlama sürecinin başarısını ölçmeye yönelik bir bağımlı değişkenden oluşmaktadır. Bağımsız değişkenler; stratejik farkındalık, durum analizleri, strateji anlayışı, strateji formülasyonu ve stratejinin uygulanmasının planlaması olarak tanımlanmıştır. Bağımlı değişken ise stratejik enformasyon sistemlerinin planlanması'nın başarısı olarak ifade edilmiştir. Bağımlı değişken arasındaki ilişkiler, kurulan hipotezlerin korelasyon analizi ile test edilmesi sonucunda ölçülmüştür. Ayrıca, bağımsız değişkenlerin, bağımlı değişken üzerindeki etkisini ölçmeye yönelik olarak Basit ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kurulan hipotezler kabul edilmiş ve değişkenler arasında kuvvetli bir korelasyon saptanmıştır. Basit doğrusal regresyon analizinde bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenin değişimlerini ne derecede açıklayabildiğine bakılmıştır. Çoklu regresyon analizinde ise 5 bağımsız değişkenin bir arada bağımlı değişkendeki değişimi ne kadar açıklayabildiklerine bakılmıştır. Bu analizin sonucunda, oluşturulan regresyon analizinde stratejik enformasyon sistemlerinin stratejik olarak planlanmasının başarısındaki değişimleri strateji anlayışı, strateji formülasyonu ve stratejinin uygulanmasının planlanması değişkenlerinin açıkladığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Enformasyon, Enformasyon Teknolojileri, Enformasyon Sistemleri, Stratejik Enformasyon, Stratejik Enformasyon Sistemleri Planlaması
Özet (Çeviri)
This study is for measuring the connection between the variables that form the process of Strategic Information Systems Planning. In this study i have tested the research model of a company with the measure that has been improved in this case. The study measure has one dependent variable to measure the success of strategic information systems planning and 5 independent variables to measure the strategic information systems planning process. The independent variables are; strategic awareness, situation analysis, strategy conception, strategy formulation, strategy implementation planning. The dependent variable has been explained as the success of strategic information systems planning. The dependent variable has been measured as the result of hypothesises tested with correlation analysis. Also in order to measure the effect of independent variables on dependent variable, i used bivariate linear regression and multiple regression analysises. As the result of this study the hypothesises has been accepted and a strong correlation has been find out in between variables. In bivariate linear regression analysis, i searched for how well the independent variables can explain the dependent variable. And in multiple regression analysis, i searched for how 5 independent variables can explain the variation of dependent variable. In regression analysis which has been formed as a result of this study, it has been established that the variables such as strategy conception, strategy formulation and strategy implementation planning can explain the variations in the success of strategic information systems planning. KEYWORDS: Information, Information Technology, Information Systems, Strategic Information, Strategic Information Systems Planning