Hastanelerde akreditasyon standartları: İstanbul'daki özel hastanelerin radyoloji yöneticilerinin standartları ne ölçüde yerine getirildiği konusundaki görüşlerine ilişkin bir araştırma
Accreditation standarts at hospitals: A novel research about the opinion of radiology department supervisors related with the degri of using standards in Istanbul located private hospitals
  1. Tez No: 214965
  2. Yazar: NURAN AKYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Dünya ülkelerinde son dönemlerde sağlık alanında meydana gelen hızlı gelişmeler hastanelerin fiziksel ve fonksiyonel yapılanmasında önemli değişimlere neden olmuştur.Hastalıkların teşhis ve tedavisinde olduğu kadar, hastalıklardan korunmak için de geliştirilen tıbbi teknoloji, hastanede yataklı servislere kabul edilen hastaların yatış sürelerinde azalmaya, yatak devir hızlarında ise artışa neden olmuştur.Bu değişim, hastane yapılanma tasarım ve fonksiyonlarına etki etmekte ve hastalara mümkün olan en kısa süre içerisinde kaliteli bir sağlık hizmeti sunulmasını sağlamaktadır.Hastaların sağlık bakımı ihtiyaçlarını tatmin edici bir düzeyde karşılamak amacıyla önceleri özel hastanelerde başlayan ve kısa bir zaman içinde kamu hastanelerinde yaygınlaşma eğilimi gösteren kaliteli hizmet sunum çabaları, sağlık hizmetleri kalitesinin tarafsız bir dış kuruluş tarafından belgelenmesi düzeyine gelmiştir.JCI akreditasyon standartları, genellikle en uygun seviyede hasta bakım kalitesinin geliştirilmesi, güvenilir bir hasta bakım ortamı sağlanması, hasta ile hizmet verenlerin risklerinin azaltılması ilkelerini taşıyan, iyileştirme ve geliştirme çalışmalarının devamlılığını sağlayıcı bir kurum taahhüdüdür.Hedefimiz İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel hastanelerin radyoloji yöneticilerinin JCI akreditasyon standartlarını bölümlerinde ne ölçüde yerine getirebildiklerine yönelik görüşlerini belirlemekti.Araştırmanın son bölümünde anket sonuçları karşılaştırmalı analiz yapılarak tamamlandı.Sonuç bölümünde ise araştırmamızdan elde edilen sonuçlar değerlendirildi ve hastane yöneticilerine önerilerimiz sunuldu.
Özet (Çeviri)
Nowadays the very rapid changes and developments in health care area in the world countries had caused important changes in physical and functional structure of the hospitals.Medical technology which is developed for diagnosis and treatment of diseases and also for protection from diseases causes to decrease the treatment time of patients in clinical services and increase turnover speed of clinical beds.This changing will effect the hospital organizing project and functions and will provide quality health care in the shortest available time period.Several attempts for providing high quality health care service for patients first began at private hospitals and nowadays this attitude affects state hospitals, and so the quality of health care services must be approved by a third independent external foundation.JCI accreditation standards, an institutional commitment are generally provide to develop the necessary patient care quality and the trustable patient care environment and decrease the risks of the patient and health service provider and is obligated for continuing the improvement and development studies.We have researched the opinion of radiology department supervisors in Istanbul located private hospitals related with the degree of using JCI standards.At the last section of this research, we had completed the results of the questionnaire with comparing analysis.At the conclusion of this research, we evaluate the results we have founded and we have present our proposals to the supervisors of the hospitals.