Avrupa Birliği'nin Türk Ermeni ilişkilerine etkisi
The effect of European Union on the Turkish Armenian relations
  1. Tez No: 214974
  2. Yazar: NİLAY TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türk Ermeni ilişkileri yaklaşık bin yıl önce başlamıştır. Bu süreç içerisinde iki toplumarasında pek çok şey yaşanmıştır, hala da yaşanmaya devam etmektedir. Bununlabirlikte bin yıldır aynı topraklar üzerinde barış içinde yaşayan iki toplum, arayabaşka devletlerin girmesiyle sorunlar yaşamaya başlamıştır. Bu ülkelerin başında isebugünkü Avrupa Birliği devletleri özellikle Fransa,İngiltere ve Almanya gelmektedir.Türk ve Ermeni toplumlarının arasındaki sorunlar günümüzde hala devametmektedir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakerelerinin sürdüğü budönemde karşısına çıkartılan engellerden bir tanesi de Ermeni meselesidir. Buçalışmada Avrupa Birliği'nin Türk-Ermeni ilişkilerine etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish and Armenian relations had started nearly a thousand years ago. In thisprocess these two society lived a lot of things together, and still continues to live.However Turkish and Armenian societies live together on the same land withinpeace, some problems started between them because of other states. Generallythese states are today?s European Union States, especially France,UK andGermany. Problems between Turkish and Armenian societies are still continuing.The Armenian problem is one of the obstacles which is put against to the Turkey?sfull membership debating process from the European Union .The effect of EuropeanUnion on the Turkish-Armenian relations has been elaborated in this study.