Türk-Ermeni ilişkileri (tehcirden günümüze)
Turkish-Armenian relations (from displacement till today's)
  1. Tez No: 172735
  2. Yazar: BERNA TÜRKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZMİ SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
ÖZET Bu çalışmanın giriş kısmında Ermeni sorununun tarihçinin sorumluluğu çerçevesinde işlenmesi gerektiği, bu konudaki yanıltma çabalarından bahsederek propagandanın önemi belirtilmiştir. Birinci Bölümünde; konuya, Birinci Dünya Savaşı'nda Ermenilerin durumu ile başlanmıştır. Birinci Dünya Savaşında Sevk ve İskân Kanunu'na neden olan gelişmeler, Osmanlı toplum ve kamu düzeni içinde Ermeniler, Batının idarî ve hukukî yapıya müdahalesi, Ermeni ve Türk nüfusları ve Osmanlı Devleti'ni Sevk ve İskân kararım almaya zorlayan gelişmelere yer verilmiştir. İkinci Bölümde; geçici sevk ve iskân kanunu ve uygulanması, idarî ve hukukî açıdan 24 Nisan 1915 karan, talimatnameler, kararnameler, kanunun uygulanmasında kusuru olanların yargılanması, kanun karşısında Batı'nın ve Ermenilerin tutumu irdelenmiştir. Üçüncü Bölümde; muhacirlerin durumu, ortamın şartlan, bunlara yapılan yardımlar gerek Osmanlı arşivleri gerekse yurt dışı arşiv belgeleri kullanılarak ortaya konulmuştur. Dördüncü Bölümde; Lozan Anlaşması'ndaki durum incelenmiştir. Lozan Barış Antlaşması şurasında Ermenilerin siyasî uğraşılan, Lozan Konferansı Azınlıklar Alt Komitesi'nde görüşülen Ermeni konusu, TBMM'ndeki görüşler ve Lozan'da Azınlık Haklan (madde 37-45) başlıkları altında konu incelenmiştir. Beşinci Bölümde; İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında Ermeni konusunun gelişimine bakılmıştır. İnönü'nün dönemindeki gelişmeler ve çok partili sisteme geçişte yaşanan olaylara yer verilmiştir. Altıncı Bölümde; 1965-1985 yıllan arasında Ermeni terörü, Ermenilerin siyasî ve hukukî durumu, Rumlarla işbirliği, 50 yıl sonra başlatılan yeni terör hareketi, ASALA örgütünün kuruluşu ve faaliyetleri ile PKK ile olan ilişkileri saptanmaya çalışılmıştır. 312Yedinci Bölümde; 1985 sonrasında Ermeni konusu 24 Nisan 2005 tarihine kadar olan gelişmelere yer verilmiştir. Konu, Türkiye-Ermenistan ilişkileri, Azerbaycan ve Karabağ'ın durumu, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği sırasındaki gelişmelere etkisi şeklinde işlenmiştir. Dünya kamuoyunda Ermeni konusunun yansıması, sözde katliam anıtları, yasa taşanları, ders programlarında propaganda faaliyetleri, son dönemde Ermeni lobisi faaliyetlerine yer verilmiştir. Ermeni tezi lehindeki girişimler anlatılarak, çözüm yollarının ne olabileceği tartışılmıştır. Sonuçta, Ermeni meselesinde Osmanlı Hükümeti'nin almış olduğu kararların ve uygulamaların gerekliliği göz önüne serilmiştir. Dost ve kardeş ortamında yaşayan bir toplumda, asıl amacın sözde Ermeni soy kırımın kullanıldığı yüz yıllık bir politikayla, Türk topraklarını bölmeye yönelik“Doğu Sorunu”plânının bir parçası olduğu ortaya konulmuştur. Bu duruma karşı çözüme yönelik izlenmesi gereken politikanın ana hatları çizilerek yürütülecek politikaya ışık tutulmaya çalışılmıştır. 313
Özet (Çeviri)
SUMMARY At the beginning of this work, it is emphasized that the Armenian Question shall be study within the respect of the responsibility of the historian and also it is stated that the significant of the propaganda mentioning for misleading the Armenian question. hi the first part, it has begin with the situation of the Armenians during the First World War. It is stated that the developments due to the displacement and relocation (sevk ve iskân), the Armenians in the political and social life of the Ottoman, the interference of the Western countries to the administrative and judicial structure of the Ottoman State, the population datas of the Armenians and Turks, and the developments for the necessity of the decision for the displacement and relocation by the Ottoman State. At the second phase, it is stated that the application for the displacement and relocation law, the decision of 24 April 1915 within the aspect of administrative and judicial, regulations, decrees, the judgments of the faulty persons in the application of the law, the situation of the Armenians and the western powers toward the law. For the third part, the situation of the migratory, conditions of the time, reliefs to them are settled with the using of the archival materials from the Ottoman and foreign documents. In the fourth part, it has been scrutinized the subjects that the situation of the Armenian question during the Lausanne Treaty. The political struggles of the Armenians during the meeting of the Lausanne, the negotiations at the Lausanne Treaty minorities sub-committee, the negotiations at the TGNA (Turkish Grand National Assembly) and the rights of the minorities at Lausanne (articles 37-45). And the fifth part of this work is about the Armenian question during the Second World War and afterward it. After the death of Mustafa Kemal Atatürk 314and during the presidency of inönü, there had been some events, these are stated in this part and also is giving the place for developments during the transformation to the multi-national party period.. In the sixth part; the Armenian terror between the years 1965-1985, the political and judicial situations of the Armenians in Türkiye, their incorporation with the Greeks, the new terrorism after 50 years, the foundation of ASALA and its actions then its relations with the PKK subjects are scrutinized. For the sevent part, it is giving the developments for the Armenian question between 1985 till 24 April 2005. This issue has been worked within the aspect of Türkiye- Armenia relations, the situation of Azerbaycan and Karabagh, the effects for the candidateship of Türkiye to the European Union. The reflections of the Armenian question at the world agenda, so-called massacre monuments, resolutions, propaganda activities towards the lesson books, recent developments for the Armenian lobby. And lastly, it is trying to put forward the solutions for the Armenian question. In conclusion, it is submitted that the necessity of the decision and application of the displacement and relocation law by the Ottoman State. We studied that the real aim was to partitiate the Turkish land by using the minorities and it is the part of the“Eastern Question”for the centennial policy, for this reason the so-called Armenian genocide policy was used in the society which they lived at the fraternity and friendly conditions. For the being analytic, it has been drawn the main lines for the carrying out of policy, thus trying to illuminate for carrying policy in the Armenian Question. 315