Cumhuriyet'in ilk yıllarından günümüze Türk romanlarındaki anne-kız ilişkilerinin psikanalitik incelemesi
The psychoanalytic study of the mother-daughter relationships in Turkish novels from the earlier years of republic until today
  1. Tez No: 214976
  2. Yazar: CEYLAN ERSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Psychology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Birçok psikanalist kadının annesi ile olan ilişkisinin onun psikoseksüel gelişimi üzerindeki önemine dikkati çekmektedir. Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren Türk kadının annesiyle ilişkisine dair fikir edinebilmek açısından bu tez çalışmasında, kadın yazarlar tarafından yazılan anne-kız ilişkisine dair belirli psikodinamiklerin görülebildiği dokuz roman incelenmektedir. Romanlardaki anne-kız ilişkileri incelenirken kuramsal olarak Freud, Klein ve sonrasındaki çeşitli psikanalistlerin görüşlerinden faydalanılmaktadır. Bu doğrultuda da, kız çocuğunun kadınlığı öğrenirken annesine ihtiyaç duyduğu, fakat anneden kızına kadınlığın iletiminde sorun olduğu görülmektedir. Bir kadının annesiyle olan ilişkisi kendi kadınlığını, erkeklerle ve kendi çocuklarıyla olan ilişkisini, anneliğini önemli ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Many psychoanalysts emphasize the importance of the woman?s relationship with her mother on her psychosexual development. To be able to form an opinion about Turkish woman?s relationship with her mother from the earlier years of Republic, the nine novels written by woman authors including specific psychodynamics of a mother-daughter relationship are studied in this paper. As examining the mother-daughter relationships in novels, thoughts of Freud, Klein and later psychoanalysts are theoretically taken into consideration. In this sense, it?s seen that the girl needs her mother to learn femininity, but there is a problem of transferring femininity from mother to her daughter. A woman?s relationship with her mother significantly affects her femininity, her motherhood and her relationships with men and her own children.