Avrupa Bİrliği'nde ortak dış ve güvenlik politikası
Union common and foreign security policy
- Tez No: 214977
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
?Avrupa Birliği'nde Ortak Dıs ve Güvenlik Politikası? (ODGP), adlı çalısmada küreselve bölgesel krizlerin Avrupa Birliği dıs faaliyetlerinde meydana getirdiği değisikliklerincelenmistir. ODGP 1993'te Maastricht'te imza edilen Avrupa Birliği Antlasması ile AB'ninikinci sütunu olarak belirlenmistir. Birçok değisikliğin yapıldığı Amsterdam Antlasmasındanberi ODGP'de önemli gelismeler sağlandı.Üç bölümden olusan çalısmada: (1) Avrupa Birliği tarihi ve gelisimi, (2) AvrupaGüvenlik ve Savunma Politikası, (3) Avrupa Birliği Ortak Dıs ve Güvenlik Politikası ileNATO'nun durumuna yer verilmistir. Avrupa ülkeleri bağımsız bir ?Avrupa Güvenlik veSavunma Politikası? olusturmak için çalısmalarına devam etmektedirler. Bu çalısmalarla ilgiliolarak birçok konu açıklanmaya çalısılmıstır.Ortak güvenlik ve savunma politikaları Ortak dıs ve güvenlik politikasının belirlediğiçerçevede yapılmaktadır. Avrupa Birliği ODGP çerçevesinde operasyon kabiliyeti ile krizbölgelerine müdahale edebilmekte, kriz bölgelerinde güç bulundurabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which is entitled ?European Union Common and Foreign Security Policy?(CFSP) examines the global and regional crises, have made new demands on the EU?s externalactivities. The CFSP was established as the second pillar of the European Union in the 1993Treaty on European Union signed at Maastricht. A number of important changes wereintroduced in the Amsterdam Treaty, since then there have been numerous developments inCFSP.The study consist of three main parts: (1) European Union history (2) European Securityand Defense Policy (3) European Union Common Foreign and Security Policy with compareNATO. European countries have accelerated in the last years in the direction of creating anautonomous ?European Security and Defence Policy?. Therefore many policy concerns came tolight. This thesis attempts to explore this process in details.It has been agreed to embark on a common security and defence policy (CESDP) withinthe overall framework of the CFSP. European Council the adopted a declaration on theoperational capability of the ESDP, officially recognizing that the union is now capable ofconducting some crisis management operations