Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze yazılı kültür ürünlerinde köylülük: Türk romanında köylülük imgesi
Peasantry in written cultural products from the early years of the Turkish Republic to present days: The image of peasantry in Turkish novels
  1. Tez No: 348027
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLTEKİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRKAN PAZARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Çalışma; köylülüğün ne olduğunu, sosyo-ekonomik ve politik gelişmelerle nasıl değişim geçirdiğini ve bunların romanlardaki imgeler aracılığıyla nasıl ortaya konulduğunu açıklamayı amaçlamıştır. Bu kapsamda köy ve köylünün ne olduğuna dair teorik tarihsel arka plan, süreç içinde etkin olan iktisadi ve siyasi unsurlar ve aktörlerle köylülüğün geçirdiği değişimi içine alan bir inceleme ile ortaya konmaya çalışılmıştır. Ardından Cumhuriyet tarihinde köylülüğün kapitalizmle birlikte geçirdiği değişimin izleri ele alınmıştır. Sosyal gerçekliği yansıtan romanlarda köylülüğün Türkiye'deki değişimleri incelenmiştir. 1800'lerden 1980'lere dek farklı dönemlerde yazılmış romanlar incelenmiş ve çalışmanın amacına uygun olanlar belirlenmiştir. Köy ve köylülüğün konu edildiği süreç, anlattığı konu, yazarın tutumu ve dönemindeki diğer köylülük anlatıları ile ilişkisi yanında Tanzimat'tan günümüze köylülüğe dair edebiyatın neler anlattığı, köyün edebiyatta varoluşuyla toplumsal yaşamda var oluşunun paralelliği ya da farklılaşmasının nasıl olduğu romanlar incelenerek ele alınmıştır.Çalışmaya örnek olarak seçilen romanlarda“Ekonomik Güçlükler Açısından Köy”,“Siyasal Yaşam ve Köylü”ve“Sosyal Hayat Açısından Köylülük”kategorileri altında analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda eserlerde temsil edilen köylülüğün, Türkiye toplumunda ekonomik, siyasi uygulamalardan her zaman etkilenen grup olduğu ortaya çıkmıştır. Bu süreçte kırılmalar yaşayan köylülüğün Cumhuriyet'in başlangıcından günümüze kadar değişmiş, şartlara kendisini adapte etmeyi başarmış ve yok olmadığının izleri romanlarda bulunmuştur. Anahtar Sözcükler 1) Köylülük 2) Köylülük ve Kapitalizm 3) Modernleşme ve Köylülük 4) Osmanlı-Türk Toplumunda Roman ve Köylülük İlişkisi 5) Romanlarda Köylülü
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the meaning of peasantry, understand how peasantry has changed due to socio-economic and political developments, and how it has been represented through images in Turkish novels. Theoretical background information regarding the meaning of village and peasantry was given with a perspective that involves the investigation of the transformation of peasantry by active economic and political factors in time. Next, the traces of transformation alongside capitalism were inspected throughout the history of the Turkish Republic. The study was performed within the framework of novels that reflect social reality. Various novels written from 1800s to 1980s were evaluated and those, which were appropriate for the scope of this study, were selected.How literature describes the concept of peasantry from Tanzimat (Ottoman Reform) to present days was examined with regards to the period in which the story takes place, the subject of the story, the attitude of the writer, and the relationship with other narratives of the given time. How the existence of the 'peasantry' converges or diverges between the novels and reality was also investigated. The novels used in this study were analyzed in three categories:“Economic Difficulties in the Village”,“Political Life and the Peasant”, and“Peasantry with Respect to Social Life”. The analyses performed in this study revealed that the 'peasantry' as represented in novels has always been influenced by economic and political practices in Turkey. The peasantry that was subject to certain break points within this period has transformed since the beginning of the Republic; but yet has managed to adapt to new conditions and survived. The footprints of these facts were found within the novels evaluated in this study. Keywords 1) Peasantry 2) Peasantry and Capitalism 3) Modernization and Peasantry 4) The Relationship of Novel and Peasantry in Ottoman-Turkish Society 5) Peasantry in Novels