Basel II, derecelendirme sistemi ve Türkiye'de Kobi'ler üzerine bir uygulama
Basel II, rating system and application on sme in Turkey
  1. Tez No: 214981
  2. Yazar: YAŞAR SALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZBASEL II, DERECELENDİRME SİSTEMİ VE TÜRKİYE'DE KOBİ'LER ÜZERİNE BİR UYGULAMAYAŞAR SALCIBasel-II bankalarda etkin risk yönetimini ve piyasa disiplinini geliştirmek, sermaye yeterliliği ölçümlerinin etkinliğini artırmak ve bu sayede sağlam ve etkin bir bankacılık sistemi oluşturmak ve finansal istikrara katkıda bulunmak için sunulmuş önemli bir fırsattır.Ülkemizde de bankacılık sektörünü yakından ilgilendiren Basel II Sermaye Uzlaşısının uygulanmaya başlaması ile birlikte, söz konusu Uzlaşı metninin gerek bankacılık sektörüne, gerekse de reel sektöre önemli etkileri olacaktır.Bu çalışmanın ana teması, reel sektörü ve piyasadaki tüm aktörleri etkileyecek olan Basel II ve derecelendirme sisteminin genel bir çerçevesini çizerek reel sektöre olan etkilerini ortaya koymaktır.Birinci bölümde, genel KOBİ tanımları ve Basel II standardına göre olan KOBİ tanımı açıklanmakla beraber, Basel II kriterlerinin oluşum süreci ve üç temel prensibi ele alınmıştır.İkinci bölümde ise, derecelendirme sisteminin genel yapısı ve derecelendirme yaklaşımlarının KOBİ'ler üzerindeki muhtemel etkileri anlatılmıştır. Bu bağlamda, Standart Yaklaşım ve İçsel Derecelendirme Yaklaşımları'nda hesaplama yöntemleri, firma derecelendirme ve teminatlandırma işlemleri ele alınmış ve bu bağlamda Sayısal Etki Çalışması'nın (QIS-TR) sonuçlarından yararlanılmıştır.Üçüncü bölümde ise Standart ve İçsel Derecelendirme Yaklaşımları bazında Basel II kriterleri uygulamalı örneklerle açıklanmıştır. Farklı derecelendirme notuna sahip firmalar ve farklı teminat yapıları olan firmalar açısından aynı kredi için ayrılması gereken sermaye tutarları karşılaştırılmakta ve böylece firmaların derecelendirmeden ve teminat yapılarından ne şekilde etkileneceği yorumlanmaktadır. Örneklerin ardından, KOBİ işletmelerinin genel yapılarında ve faaliyetlerinde karşılaştıkları sorunlar, KOBİ'lerin finansman sorunları ve kayıtdışı olgusu çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBASEL II, RATING SYSTEM AND APPLICATION ON SME IN TURKEYYAŞAR SALCIBasel-II is a crucial opportunity in order to provide financial consistency, effective and strong banking structure, which will consequently result effective risk management, to develop market discipline and increase capital adequacy measurement for the banks effectively.The rules brought by Basel-II Capital Consensus, which is directly in connection with banking sector in Turkey, will create important effects both on real sector and banking sector upon starting to apply these rules.The main concern of this thesis is to draw a general perspective on what Basel-II brings and set forth its effects on the real sector and rating system which is expected to change the real sector and all the actors operating therein.In the first section; general SME definitions pursuant to Basel-II standards will be explained. Historical background and three main principles of Basel-II will also be covered.In the second section; general structure of rating system and possible effects of rating approach on SME is explained. In this context, Standard Approach and Internal Rating Approach calculation methods are examined and Quantitative Impact Study Turkey (QIS-TR) is taken as a source.In the third section, Basel II Accord is examined with several samples based on Standard and Internal Rating Approaches. The capital to be reserved for the loan is compared among the companies which have different ratings and different assurance structures. Finally, the operational and financial problems that SME?s may face during the harmonization period regarding the application of Basel-II, and the effect of black economy are examined.