Stratejik birleşme ve satınalmaların işletmelerin yeniden yapılandırma ve örgütsel yapıları üzerindeki etkileri ve uygulamaya ilişkin bir örnek
The effects of strategic mergers and acquisitions on re-engineering and organizational structure of firms. a relevant case
- Tez No: 214980
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Birleşme ve satınalma operasyonlarının tümünün hedeflenen sonuçlarıvermemesi, bu operasyonların birer büyüme aracı olarak kullanılmasında vehedeflenen başarıyı sağlamasında rol oynayan faktörlerin neler olduğunun ayrıntılışekilde araştırılmasına neden olmuştur. Bu örneklerden bazılarında işletmelerinbirleşme öncesi konumlarını dahi koruyamaz hale geldikleri ya da zaafa uğradıklarıgörülmüştür. Başarısızlık özellikle büyük ölçekli birleşme ve satınalmaoperasyonlarında görülmüş, ölçek küçüldükçe operasyonlarda başarı oranı artmıştır.Ölçekle beraber; uygun olamayan yönetim ve strateji, vizyonsuzluk, kültürelfarklılıklar ve iletişimde gecikme gibi dört önemli faktörün de başarı oranında roloynadığı, bu faktörlerde başarı sağlanamaması sonucu orta ve küçük ölçeklioperasyonlarda da başarısız sonuçların görülmesiyle ortaya çıkmıştırBirleşme ve Satın almaların başarısında çok geniş yelpazede yer alan kriterlerve nedenler rol oynamaktadır. Operasyonun başarısı, ağırlıklı olarak, hedefişletmenin ?satın alma öncesi?, ? satın alma sonrası?, satın alma sonrası entegrasyon?ve ?satın alma sonrası performans? aşamalarında sahip olduğu kapasiteye bağlıdır.Gerek satın alma, gerekse de birleşme operasyonlarında önemli rol oynayan buaşamalar birbirilerine bağımlıdırlar ve ilgili başarı kriterleri çok yönlü ve çeşitlidir.Söz konusu kriterlerin değerlendirme yöntemleri de büyük önem göstermektedir veyöntemlerin seçim ve uygulamaları bu türden çalışmaların zor alanlarından biridir.Bu tezde, kablo endüstrisinde küresel bir oyuncu olan Alcatel'in bir satınalma operasyonu bir örnek olay olarak seçilmiştir. Operasyonda hedef işletmekonumunda olan yerli, orta ölçekte kablo üretimi yapan bir işletme olan Erkablo'nunsatın alma operasyonu öncesindeki organizasyonel yapısı ve durumu incelenmiş,operasyonun tüm aşamaları ve operasyon sonrası entegrasyon aşamalarında yaşadığıdeğişim ayrıntıları ile ele alınmıştır.Bu çalışma, dış faktörlerin rekabetçi ortamda çok önemli rol oynadığıülkemiz kablo endüstrisinde yapılmış ilk örnek çalışmadır. Çalışma, satın almaoperasyonunun başarılı bir şekilde sonuçlandığını, bir dönem orta ölçekte üretimyapan ulusal bir işletmenin dengeli ve güçlü bir büyüme gösterdiğini, günümüzde iseürün ve hizmetlerinin küresel kablo pazarlarında arandığını ortaya koymuştur. Bunarağmen, Birleşme ve Satın almaların, kaçınılmaz ve tartışmasız birer büyüme aracıolarak kullanılabileceği iddiasında bulunmak daha çok araştırma gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that not all mergers and acquisitons results in targeted sucesshas diverted the attentions of researchers to investigate the factors affecting thesuccess or failure of such operations. It has been shown that in some cases firms thatare involved in such operations could not even mintain pre-operation conditions andstatus. It has also been indicated that the failure examples are mostly seen in biggerscale mergers and acquisitions and that the examples of successful operations incraseas the scale diminishes.There are, however, four other major factors such as; unsuitablemanagement and strategy, poor vision, cultural differences and poor communicationaffecting the success of the operations and failure in capturing those factors alsoresults in failure of the operations even If the scales are small.As there is a wide variety of reasons and criteria affecting the success ofM&As. The success of the operation largely depend on the capacity of acquired(target) firms at pre-acquisiton, post-acquisition, post-acquisition integration andpost-acquisition performances phases. Each phase in the process of acquisitions aswell as mergers play an important role as they are interdependent and the criteriadetermining the succes are multifaceted. Evaluation methods of the criteria are alsoimportant and one of the difficult areas of such studies.In this thesis an acquisition operation of a French Multinational Corporation; Alcatel,a global player in cable industry has been extensively studied. Pre-acquisitionstructure and status of The Acquirer?s target company, Erkablo, a local medium sizecable manufacturing company has been investigated, changes in the organization ofthe target firm along the process and post-integration period has been explored indetail.The study is the first example of its kind conducted in Turkish cable industrywhere the external factors play an important role in successful operations of thecompeting firms in question. The study indicated that the acquisiton operation hasbeen a successful one and resulted in a steady and strong growth of once a mediumsize manufacturing firm of which quality products and services are in demand inglobal markets today. However, due to the multifaceted nature of the operation,further research is necessary to draw a conclusion that M&As are undeniablysignificant and successfull tools to be employed as growth engines.