Türk tiyatrosunda yenileşme ve toplumsal konular
The modernization and social topics in the Turkish theatre
  1. Tez No: 214984
  2. Yazar: HANDAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN EĞRİBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
XIX. yüzyılda Osmanlı'da ortaya çıkmış, yeni bir toplum kimliği oluşturmanın veonu biçimlendirmenin aracı olarak görev yapmış olan yenileşme dönemi Türktiyatrosu bu amacında başarısız olmuştur. Batılı ya da Doğulu bir kimliğin sözcüsüolamamış olan Türk tiyatrosu geleneksel tiyatrodan kopmuş, fakat yeni bir atılım dagerçekleştirememiştir. Tiyatronun belli bir bilinci oluşturma ve yaygınlaştırmaçabası, yenileşme döneminde Osmanlı'da yönetici kesimle sınırlı kalmış,Cumhuriyet Türkiyesi'nde ise topluma belli bir kimlik verme çabasına dönüşmüşfakat başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Türkiye'de tiyatrodaki yenileşme hareketi halkarasında belli bir bilinci aktarma ve oluşturmayı gerçekleştirememiştir. Bu yüzdenbiz bu çalışmada Osmanlı dönemi Türk tiyatrosunda yenileşme ve yeni konularüzerine eğilerek Cumhuriyet sonrasındaki süreklilik ve kopuşla beraber buvarsayımımızı temellendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Turkish theatre in modernization period that arised with a mission to form and shapea new identity of society in the Ottoman Empire in the nineteenth century failed inthis effort. Turkish theatre which couldn?t represent an identity of either East or Westbroke off traditional theatre and couldn?t realize a breakthrough. In themodernization period, the effort of forming and generalizing a conscious in thetheatre was limited with goverment section in the Ottoman Empire. It changed in toan effort of giving an identity to the society in Turkish Republic, but resulted infailure. In Turkey movement of modernization in theatre couldn?t transfer or form aconsciousness in the society. On this occasion, we tried to base our hypothesis bydealing with the modernization of Turkish theatre in the Ottoman Empire and thenew topics of it and by connecting with the continuity and the rupture after thestructure of Turkish Republic.