Türk Japon hayvan masallarının karşılaştırılması
Comparison of Turkish and Japanese fairy tales
  1. Tez No: 214983
  2. Yazar: KİYOKO İTO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Çalışmamızın konusu Türk ve Japon hayvan masallarını karşılaştırılmalı olarak incelemektir. Temel amacımız Türk ve Japon hayvan masalları arasındaki benzerlik ve farklılıkları tespit etmektir.Milletlerin birbirine en çok benzeyen anonim eserleri masallardır. Bu sebeple masalları incelemek, folklorik bir türün özelliklerini belirlemek yanında, o eserleri oluşturan ulusların bazı benzerliklerini de tespit etmek demektir.Türkiye'de Japon masalları üzerinde çok az durulmuş, fakat şimdiye kadar Türk ve Japon masalları üzerinde karşılaştırmalı bir çalışma yapılmamıştır.Masalların incelenmesi sırasında milletler arası yöntemler takip edilmiş; girişte, metin seçimi ve incelemede izlenen metod hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde genel olarak masal,Türkiye ve Japonya'da masal ve hayvan masalları çalışmaları üzerinde durulmuş, ikinci bölümde Türk ve Japon hayvan masallarının tip numarası ve motif sırası verilmiştir. Üçüncü bölümde masallar; temler, kahramanlar, çevre, şekil, formeller, dil ve üslup yönünden incelenmiş ve bu incelemeden çıkan netice karşılaştırılmıştır. Sonuç'ta yapılan çalışma özetlenmiş, Japon ve Türk masallarının benzerliklerinin yanında farklar da gösterilmiştir. Teze ek olarak, incelememize konu olan masal metinleri varyantları ile birlikte verilmiş, ayrıca Japon masallarının orijinal metinleri de eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is to examine Turkish and Japanese animal fairy tales in a comparative manner. Our focus is to determine similarities and differences between Turkish and Japanese animal fairy tales.Fairy tales are one of the most similar anonymous works among the nations. For this reason, studying fairy tales does not only mean to determine properties of a given type but also finding similarities between the nations that created these works.Japanese fairy tales are one of the least studied areas in Turkey, moreover a work that compares the Turkish and Japanese fairy tales is non existent.Internationally accepted methods are applied on text evaluation and in the introduction section these text selection and analysis methods are described. In the first section, fairy tale is described as a type and information about works that are concentrated on animal fairy tales in Turkey and Japan are provided. Type numbers of Turkish and Japanese fairy tales in Turkish and Japanese fairy tales and motif order is given in the second section. In the third section, fairy tales, themes, characters, environment, forms, formels, language and style are examined in aspects of structure and formels. In the conclusion section, our study is summarized, besides the similarities between Japanese and Turkish fairy tales, the differences originating especially from different geography of the two countries defined. As a supplement at the end of the thesis text of fairy tales complete with their variants and original Japanese text is provided.